Yaz saç bakımı, diğer mevsimlerde yapılan saç bakımlarına göre çok daha önemli bir konu. Kusursuz, gösterişli saç modellerini bırakıp gevşek, doğal görünümlü saçları kucaklamanın şimdi tam zamanı! Bu yazımızı okuyarak yaz saç bakımı nasıl yapılır öğrenebilirsin.

Saç dökülmesinin ve saçların zarar görmemesinin en büyük nedenlerinden bazıları, havada bulunan tehlikeli kirleticiler, toz, duman ve diğer kirlilikler. Saçlar, özellikle de saçlar yaz aylarında çok zarar görebiliyor. En sağlıklı bukleler bile yüksek ısıya, neme ve güneşe maruz kaldığında kuruyabiliyor. Bu yüzden yaz saç bakımı için püf noktaları öğrenmek kaçınılmaz hale geliyor.

Yazın saçını ısıdan, güneşten ve nemden nasıl koruyacağını öğrenmek istiyorsan, bu rehber tam da senin için!

Tabi ki saçlarına daha fazla bakım yapmak isteyebilirsin. Bunun saç bakımı kategorimize göz atabilirsin..

Sıcak hava saç dökülmesine neden olur mu?

Yaz aylarında kavurucu sıcaklık, cildin soğuması için gözeneklerin daha fazla ter atmasına neden olur. Bu sebepten yaz saç bakımı ,diğer mevsimlere göre daha fazla zordur. Diğer vücut bölgelerinden farklı olarak saç derisi bölgesinde salınan ter, kolay kolay buharlaşmaz. Bunun nedeni hava akışını engelleyen saç ile kaplı olmasıdır.

Biriken ter, saç köklerini tıkayan toz ve kiri çeker. Bu, saç köklerini zayıflatır ve sonunda saç dökülmesi sorununa neden olur.

Yazın saçlar bunlardan etkileniyor!

  1. Güneşin UV ışınları saç derisine nüfuz edip zarar vererek, kuru ve kırılgan saçlara neden olur.
  2. UV ışınları, protein bozulmasını ve pigmentasyon kaybını tetikleyerek ciddi saç hasarına yol açabilir.
  3. Atmosferdeki yüksek nem saçlara yerleşerek ağırlaşabileceğinden saçlar cansız hale gelir.
  4. Yaz aylarında artan ter ve toz nedeniyle kıvırcıklık, kırık uçlar, kepek vs ile birlikte saç dökülmesi gibi durumlar kötüleşir.
  5. Aşırı sıcak hava koşulları, saç köklerine ciddi şekilde zarar veren saç derisinde kuruluk ve güneş yanığına neden olabilir.

Bu nedenle yaz aylarında gerekli önlemleri alarak saç derisinin ve saçın, güneş ışınlarına aşırı maruz kalmasını önlemek ve düzenli şekilde yaz saç bakımı yapmak çok önemlidir.

Yaz saç bakımı nasıl yapılmalı?

1.      Saçlarını güneşten koru

Yaz saç bakımı - Saçlarını güneşten koru

Yaz saç bakımı – Saçlarını güneşten koru

 

Güneşe çıktığında saçlarını korumak için bir şapka kullanmaya özen göster. Bu sadece ekstra UV koruması sağlamakla kalmaz, aynı zamanda saç derisinin nemini korumasına da yardımcı olur. Bir şapka özellikle saçların dolaşmaya meyilliyse, rüzgarın neden olduğu hasarı azaltır ve boyalı saçlar için koruyucu işlev görür.

2.      Saçını gevşek ve rahat stillerde topla

Yaz saç bakımı - Saçını gevşek ve rahat stillerde topla

Yaz saç bakımı – Saçını gevşek ve rahat stillerde topla

Özellikle yaz sıcağından dolayı saçların kuruysa, sıkı saç modelleri saçı çekip koparma eğiliminde oldukları için zarar verebilir. Dağınık bir örgü, yaz saç bakımı yapmak ve güneşe maruz kalmayı en aza indirmek için idealdir. Balık sırtı örgüler gibi gevşek stiller veya yaz için mükemmel olan ve evde yapılabilecek muhteşem bir dağınık topuzu da rahatlıkla tercih edebilirsin.

3.      Saçlarını daha az sıklıkta yıka

Etkili bir saç bakımı için saçlarını daha az sıklıkta yıka!

Etkili bir saç bakımı için saçlarını daha az sıklıkta yıka!

Sık yıkamak saç derisini doğal yağlarından arındırır, bu da ek yağ üretimini uyarır ve daha fazla yıkama ihtiyacı hissetmene neden olur. Plajda ya da havuzda geçen bir günün ardından saçlarını duşta durulamayı dene ve bunun fazla yağdan kurtarıp kurtarmadığını gözlemle.

4.      Şekillendirme yaparken ısıdan uzak dur

Saçlarımız yaz boyunca kirlilik, ısı ve nem nedeniyle hasara karşı savunmasız olduğundan diğer tüm tedavilerin basit ve ağrısız olduğundan emin olmalıyız.

Bu yüzden saçının doğal olarak kurumasına izin vermelisin. Ancak fönle kurutmak istiyorsan, soğuk bir ayar seç ve ısı kullanmaktan kaçın. Ayrıca saçını şekillendirirken ısı veren şekillendiricilerden uzak durmalısın.

Saç şekillendirme esnasında, saçı yüksek ve sürekli ısıya maruz bırakmak zararlıdır.

Saç şekillendirme esnasında, saçı yüksek ve sürekli ısıya maruz bırakmak zararlıdır.

Saç aksesuarları için alışveriş yaparken metal ve kauçuktan üretilmiş olanları tercih etme. Çünkü bunlar, saçını kolayca dolaştırabilir ve zarar verebilir. Pamuklu veya silikonlu saç bantları, daha güvenlidir.

Yine de ısı veren şekillendiricileri kullanman gerekirse, Keratin Smooth Bakım Yağı (https://www.nevashop.com/urun/keratin-smooth-bakim-yagi)  kullanarak saçlarının hasar görmesini önleyebilirsin. Keratin Smooth Bakım Yağı, keratin içeriğiyle yıpranmış saçlarına bakım yaparak yumuşatır. Elektriklenmeyi anında önlerken pürüzsüz, neme ve ısıya karşı dayanıklı saçlar sağlar. Saçlarını ağırlaştırmadan, kolay ve tekrar şekillendirme imkanı sunar.

5.      Nemlendirici şampuan ve saç kremi kullan

Artık yaz sıcağının saçlarımızı kuruttuğunu biliyoruz, haliyle saçtaki nem seviyesini korumamıza yardımcı olabilecek ürünlere ihtiyacımız var. Bu yüzden nemlendirici şampuan ve saç kremi, her kadının banyosunda bulundurması gereken ürünler arasında yer alıyor.

Seçtiğin saç bakım ürünlerinin mineral yağ, SLS ve paraben gibi saçına daha fazla zarar verebilecek sert kimyasallar içermediğinden emin olmalısın. Bu günlerde piyasada vegan, toksik olmayan, doğal şampuan ve saç kremlerini rahatlıkla bulabilirsin. Durulanmayan saç bakım kremlerini gün içerisinde deniz veya havuzda birkaç defa kullanabilirsin.

Dilersen, saç nemlendirici şampuan olarak Botanic Tüm Saçlar için Günlük Şampuan’ı ((https://www.nevashop.com/urun/botanic-tum-saclar-icin-gunluk-sampuan-1000-ml) tercih edebilirsin. Zararlı tuzlar, sülfat, mineral yağ, paraben, DEA, silikon ve renklendirici içermeyen Botanic Günlük Şampuan, saçının günlük nem ihtiyacını karşılar ve nazikçe temizler. Aynı zamanda saçlarını yumuşatarak, Güneşin göz alıcı parlaklığını saçlarına taşır.

6.      Saç maskeleri kullanmayı dene

Saç kıvrımlarını yumuşatmak ve kuruluktan kurtulmak istiyorsan, saç maskesi de senin için mükemmel bir çözüm olacaktır. Saç maskeleri, özellikle yaz aylarında karşılaşılan birçok saç probleminin çözümüne de yardımcı olur.

Denemek için en iyi saç maskeleri, hiç şüphesiz derinlemesine bakım sunanlar! Botanic Tüm Saçlar için Günlük Maske, (https://www.nevashop.com/urun/botanic-tum-saclar-icin-gunluk-maske-400-ml) saç tellerini kabarmadan tutmanın yanı sıra maksimum düzeyde besler. Günlük kullanım için özel olarak geliştirilen formülü, saçlarına ağırlaştırmadan bakım yapar. Saçının günlük nem ihtiyacını karşılarken parlaklık verir ve kolay tarama sağlar.

7.      Yüzerken saçlarını koru

Bunaltıcı yaz sıcağında, soğuk suda yüzmekten daha ferahlatıcı bir şey yoktur herhalde…  Ancak havuz suyu, genellikle klor ve saçını mahvedebilecek diğer tehlikeli maddeleri içerir. Havuzun içinde kendini harika hissediyor olsan da saçların havuz suyu yüzünden muhtemelen kıvırcık olacaktır.

Yaz aylarında havuza girdiğinde saçını korumak için bone takmayı ihmal etme. Yüzdükten sonra saçına Botanic Kuru Saçlar için Nemlendirici Serum (https://www.nevashop.com/urun/botanic-kuru-saclar-icin-nemlendirici-serum-125-ml)  gibi saç serumu ürünü ile bakım yaptığından emin ol. Unutma ki; saç serumları, yaz saç bakımı için vazgeçilmez ürünlerdir.

8.      Saçların için Güneş koruyucu kullan

Evet! Doğru duydun… Güneş ışınlarının saç tellerine zarar vermesini engelleyen yaz saç bakımı ürünleri bulman mümkün. Kuruluğu en aza indirmek ve saçlarını kırılmaya karşı korumak için SPF ile zenginleştirilmiş ürünler kullanmayı tercih edebilirsin.

Botanic Yıpranmış Saçlar İçin Yoğun Onarıcı Süt (https://www.nevashop.com/urun/botanic-yipranmis-saclar-icin-yogun-onarici-sut-125-ml), yaz aylarında saçlarını güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumak için harika bir seçim! Bu yaz saç bakımı sütü, Arjinin ve çok yönlü protein kompleksi içeren formülü ile yaz aylarında saçının direncini artırır. Kırık saç uçlarını onararak, yıpranmış saçları besler ve derinlemesine bakım yapar. Durulanmayan bu bakım ürünü sayesinde saçların kolayca pürüzsüz bir görünüm ve parlaklığa kavuşur.

9.      Masaj ve kondisyon yapmaya özen göster

Yaz aylarında saç derisine masaj yapmak kan akışını iyileştirdiği, saçını harika bir şekilde beslediği ve kendini zinde hissetmeni sağladığı için her zaman önerilir.

Yaz saç bakımı rutinin için şampuandan sonra bitkisel bir saç kremi uygulaman gerekli. Boyalı saçlara sahipsen, yaz aylarında saç kremi olarak Botanic Boyalı Saçlar için Renk Koruyucu Saç Kremi (https://www.nevashop.com/urun/botanic-boyali-saclar-icin-renk-koruyucu-sac-kremi-500-ml ) kullanabilir, saçlarına bakım yaparak saç renginin uzun süre korunmasını sağlayabilirsin.

10.  Fırça yerine geniş dişli bir tarak tercih et

Fırçalar yerine geniş taraklar, her zaman daha iyi tercihtir!

Fırçalar yerine geniş taraklar, her zaman daha iyi tercihtir!

Saçın ıslakken herhangi bir fırçalama işlemi yapmaktan kaçınmalısın. Çünkü bu, saçının kırılmaya en yatkın olduğu zamandır. Saç fırçaları saç tellerini tararken çekip koparabileceğinden, geniş dişli tarakları tercih etmek daha doğru bir seçimdir. Çünkü bu taraklar, saçtaki dolaşmaları çözmek için en hassas olanıdır.

11.  Sağlıklı bir diyet listesi uygula

Saçının mat, kırılgan ve kuru olmasını önlemek için vitaminler, demir ve çinko açısından zengin, sağlıklı bir diyet listesine uymak da çok önemli. Kivi, portakal ve papaya gibi çeşitli meyvelerin yanı sıra yeşil olan her şeyin tadını doyasıya çıkarabilirsin!

Ispanak ve diğer yeşil sebzeler, demir açısından son derece güçlüdür ve yaz saç bakımı yapmana büyük fayda sağlayabilir. Bazı kuruyemişler, saç derisine kan dolaşımını artırarak saç köklerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olan E Vitamini bakımından zengindirler. Bu yüzden saçların için süper gıdalar olan kuruyemişleri de yaz saç bakımı diyetine dahil etmeyi unutma!

 

BONUS: Saçlarını Güneş’in zararlı etkilerinden korumanı sağlayacak mucizeyi arıyorsan, sana harika bir yaz saç bakımı ürünü tanıtacağız. Nevablond Express! Güneş sonrası saçı güçlendiren bu koruyucu özel içerik, saçlarını yumuşatır ve derinlemesine nemlendirir. Kırılmalara karşı saçlarını korurken saç kuruluğu ve renk bozulmalarını önler. Üstelik kullanımı da çok kolay! Kullanmadan önce ürünü iyice çalkala, ardından ıslak veya kuru saçının boylarına eşit miktarda sıkarak uygula. Saçların durulamaya gerek kalmadan, tarama ve şekillendirmeye hazır!

Etkili bir Yaz saç bakımı için: NevaBlond Express!

Etkili bir Yaz saç bakımı için: NevaBlond Express!

 

BİZİ INSTAGRAM’DA TAKİP ET!

Bunun gibi harika içerikleri daha sık görmek istersen seni instagram hesabımızı takip etmeye davet ediyoruz. Her hafta rastgele 5 takipçimize birbirinden güzel saç bakım ve güzellik ürünleri dağıtıyoruz.

Bağlantıya tıklayarak @piriltilisaclar instagram hesabını uygulamanda görüntüleyebilirsin. HEMEN TAKİP ET!

Emir Balaban - Hairstyles.. Cut & Color Specialist

Author:

Hairstyles.. Cut & Color Specialist
Neva Professional Academi Education Director

Sen de yorumunu gönder, yayınlayalım:

Bültenimize abone ol!

Yeni içerikler anında posta kutunuzda.