Yanmış saç… Saçlarında farklı renkler ve modeller denemeyi seven tüm kadınların ortak kabusu!  Sen de saçlarının etkileyici görünmesini seviyor ve boyama, düzleştirme, maşa gibi ısı veren şekillendiricileri sıkça kullanıyorsan, muhtemelen yanık saç sorunuyla mücadele ediyorsundur. Üstelik saçlarının yanmasında, sert kimyasal işlemlerle saçını boyamanın payı da oldukça fazla. Peki yanmış saçlardan nasıl kurtulacağız?

Yıllarca süren hasardan sonra bazen yanmış saçların için hiç umut yokmuş gibi görünebilir. Ancak durum hiç de öyle değil! Yanmış saçlara bakım için profesyonel ürünler ile saçların için doğru bakım rutinini uygulayarak yeniden sağlıklı ve güçlü saçlarına kavuşabilirsin.

Saçlarının yıpranmasına çok üzülüyor ve yanık saçlara ne iyi gelir sorusunun yanıtını arıyorsan, senin için hazırladığımız bu rehberde birbirinden mükemmel taktikler bulabilirsin.

Yanmış Saçlarda yaşanan 9 Can Sıkıcı Durum

Saçlarını şekillendirmek istediğinde fön makinesi, düzleştirici ve maşa gibi ısı veren aletleri kullanmak, istediğin modeli elde etmenin harika bir yolu olarak görünüyor değil mi? Ancak bu, saçlarının ısıdan zarar görmesine ve yanmasına yol açan en büyük etkenlerden biri. Bazı ısı veren şekillendiriciler, sıcaklık kontrolüne izin vermez. Bu yüzden saçına uygulanan ısının tam olarak seviyesini bilemeyebilirsin. Bazı düzleştiriciler ve bukle maşaları ise ısıyı seçmene imkan sağlar. Fakat bu aletler 450°F sıcaklığa ulaştığında, en iyi sonucu elde etmek için maksimum ısıyı seçmen gerekir.

Isı veren şekillendirici aletleri kullanmak sana daha parlak düz saçlar ya da mükemmel kıvrılmış bukleler sağlarken, yüksek sıcaklıklar saçının sağlığını olumsuz yönde etkiler. Yanmış saç, iç korteks için koruyucu ve kalkan görevi gören kütikül kırıldığında oluşur. Korteks, saçını elastik ve güçlü yapan şeydir. Tehlikeye girdiğinde saçların zayıflar ve kırılmaya açık hale gelir.

İster düz ister kıvırcık olsun, yanmış saç sorunu ortaya çıktığında saçını taramaya çalışırken aşırı kabarma ve karışıklık fark edeceksin. Ayrıca saçının dokusunda bir değişiklik yaşayabilirsin ve saçın eskisi kadar iyi şekil almamaya başlar. Hasarlı saçların, çok daha hassas hale gelerek kolayca kırılır. Donuk ve kuru görünebilir. Bölünmüş saç uçlarının görünümü daha da belirginleşir. Saçını düz hale getirmek bir hayli zorlaşır.

Saçlarının ısıdan zarar gördüğünü ve yandığını gösteren belirtiler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsan, okumaya devam et.

1.    Kuruluk ve Donukluk

Saç kütikülleri, onu parlak yapan şeydir. Kütiküller hasar gördüğünde saç parlaklığını kaybeder. Saçını yıkadıktan sonra, kirli olduğu halinden daha parlak görünmesi gerekir. Eğer donuk bir görünümü varsa, bu saçının ısıdan zarar gördüğünü gösteren ilk işaretlerinden biridir. Ayrıca donuk saçlara kuruluk da eşlik eder. Yıpranmış saçların nemini düzgün bir şekilde koruyamayacağı için saç tellerini susuz bırakır ve kırılmaya meyilli hale getirir.

2.    Bölünmüş Saç Uçları

Isıdan hasar görmüş saç, elastikiyetini kaybeder. Çünkü düzenli olarak ısı uygulamak, saçın nemi tutma yeteneğini olumsuz etkiler. Saçların susuz kaldığında, daha sert bir hale gelir. Bu da genellikle bölünmüş saç uçlarının sebebidir.

Tıbbi olarak trikoptiloz ya da şizotriya olarak bilinen bölünmüş uçlar, saç uçlarının yıprandığı ya da fiziksel olarak ayrıldığı zamandır. Birkaç çeşit bölünme türü bulunur. Saçın ikiye bölündüğü temel bir bölünme, saçın ağaç dallarına benzediği çoklu bir bölünme ve bir kütikül bölünmesi, kütikülün bir kısmının kaybolduğu ancak korteksin kaldığı yerdir. Bu bölünme genellikle uçlarda olsa da zaman zaman yukarıda da olabilir. Saçlarında ortaya çıkan bölünmeler, ne yazık ki yanık saç riskinin bir diğer habercisi!

3.    Kırılma

Bölünmüş uçlar, saçlarının yapısını zayıflatarak kırılma olasılığını artırır. Saçını sık sık yüksek ısıya maruz bıraktığında saç elastikiyetini kaybettiği için kırılma riski artar. Daha önce yapışan kısa saç parçalarını fark ettiysen, bunlar muhtemelen kopmuş saç parçalarındır. Islak veya kuruyken dolaşırsa, düğümleri açmaya çalışırken saç tellerin kırılabilir.

Kırılma olup olmadığını test etmek için bir saç tutamını çek. Sağlıklı saçta biraz esneme payı vardır. Eğer çektiğin saç telin esnemez ve direkt kırılırsa, bunu saçının hasar gördüğünün bir işareti olarak kabul edebilirsin.

4.    Uçuşan Saç Telleri

Isı veren şekillendiricilerin özellikle yüksek sıcaklıklarda kullanılması, saç tellerindeki nemi alır. Bu, saç kütiküllerini hasara açık bırakarak saçının düz durmasını engeller. Uçuşmalar, genellikle kırılma belirtisidir ve köklere yakın koptuktan sonra ayağa kalkan kısa saç telleridir. Uçan saç tellerini kontrol altına almak ve yönetmek oldukça zor olabilir. Özellikle şık ve kusursuz bir saç stili arıyorsan, uçuşan saç telleri yüzünden üzülmen muhtemel.

5.    Kaba ya da Değişmiş Doku

Saç dokunun değişip değişmediğini belirlemek için parmaklarını saçının arasından geçir. Isıdan zarar görmüş kıvırcık saçlar yaylarını kaybederek, sağlıklıyken olduğu gibi geri dönmeyebilir. Hasarlı düz saçlar ise pürüzsüz ve ipeksi hissetmekten, sert ve kaba hissetmeye kadar gidebilir. Bu durumda saçlarının yanmış olduğunu kabul etmelisin.

6.    Düğümler

Saç kütikülleri “zona” dan oluşur. Saçların sağlıklı olduğunda zona düz durur. Saç kütiküllerin zarar gördüğünde ise zona dışarı çıkmaya başlar ve saç tellerinin diğer saç telleriyle kolayca düğümlenmesine neden olur. Düğümler, saçını taramayı zorlaştırır ve daha fazla kırılmaya neden olabilir. Özellikle dışarıdaysan ve saçların rüzgarda ahenkle savruluyorsa, duştan sonra ya da gün içinde düğümler sıkça meydana gelebilir.

7.    Yanlış Saç Rengi

Boyadan yanan saç, rengi gerektiği gibi tutamaz. Eğer saç derin çok gözenekli hale geldiyse, boyayı fazla emebilir ve saçını istediğinden daha koyu bir renk yapabilir. Gözeneklilik, saçının yalnızca nemi emmekle kalmayıp aynı zamanda tutabilmesidir. Yüksek gözeneklilik ise saç renginin normalden daha hızlı solmasına yol açabilir. Yıpranmış saçlar yüksek gözenekliliğe sahip olduğundan, yıkadığında daha fazla renk verebilir.

8.    Saç Dökülmesi

Ortalama bir insanın kafasında yaklaşık 80.000 ila 120.000 saç teli bulunur. Saç telleri 2 ila 6 yıl arasında uzar ve bir miktar saç dökülmesi normaldir. Bu 2-6 yıl boyunca saç telleri pek çok hasara uğrar. Isıdan zarar gören saçların varsa, saç tellerin zayıflamıştır.  Fırçaladığında ya da duş alırken normalden daha fazla saç kaybettiğini fark edebilirsin. Bunun nedeni protein eksikliği olabilir. Çünkü hasarlı saçlar, her bir ipliği oluşturan bağlarda bazı (yağlar, yağlar, su ve protein) kopmalar yaşar. Bu da saçlarının yanmış olduğunu gösteren bir diğer can sıkıcı durumdur.

Hemen pes etme: İşte, yanmış saçlara çözüm önerileri!

Hemen pes etme: İşte, yanmış saçlara çözüm önerileri!

Yanmış Saçlarına Yeniden Can Vermek için Bunları Uygula!

·       Saçlarını Kaliteli Bir Şampuanla Yıkayarak İşe Başla

Yanmış saçlar için şampuan seçimi, seni bu çıkmazdan kurtaracak en önemli adım. Saçlarının eski sağlığına kavuşup yeniden ışıl ışıl parlamasını istiyorsan, yüksek kaliteli aktif bileşenlerle yapılmış profesyonel bir şampuan kullanman şart! Şampuanı seçerken içindekiler listesine bakmak için biraz zaman ayır ve yalnızca markaya değil, içeriği uygun olan bir şampuanı seç.

 • Sülfatlar (amonyum lauril sülfat, amonyum lauril sülfat ve sodyum lauril sülfat), izopropil alkol, formaldehit ve propilen glikol gibi bileşenlerden mutlaka kaçın. Bu bileşenler saçını kurutacak, sağlıklı saç proteinlerini parçalayacak ve gelecekte saçını daha fazla hasara açık hale getirecektir.
 • Yanmış saçlarını eski gücüne kavuşturmak için seçeceğin şampuanın içerisinde; sodyum kokoil izetiyonat, sodyum lauroil metil izetiyonat ve disodyum lauret sülfosüksinat gibi bileşenlerin olmasına dikkat et. Bu bileşikler, birçok ucuz şampuanda kullanılan sülfatlardan daha yumuşaktır ve hindistancevizi yağı gibi daha doğal bileşenlerden elde edilir.
 • Ayrıca gliserin ve pantenol içeren şampuanları da tercih edebilirsin. Gliserin, koruyucu bir bariyer oluşturarak saçını güçlendirmeye yardımcı olur. Pantenol ise saçının daha fazla nem tutmasını sağlar ve saç köklerini kalınlaştırır.

Dilersen Okay Kozmetik Yıpranmış Saçlar için Yoğun Onarıcı Şampuanı kullanarak saçlarının sağlığını kurtarabilir, eşsiz yumuşaklık ve parlaklığın keyfini doyasıya çıkarabilirsin.

·       Derinlemesine Nüfuz Eden Yapılandırıcı Bir Şampuan Uygula

Bu tür şampuanlar, saçına uygulayabileceğin herhangi bir ısıya (fön, fön, düzleştirme vb.) karşı bariyer oluşturarak saçının güçlenmesine yardımcı olacaktır. Yapılandırıcı şampuanı beş dakika saçında beklet ve ardından durula. Bu şampuanı ve diğer yüksek kaliteli şampuanını geçiş yaparak kullanabilirsin. Her iki şampuanı aynı duş sırasında kullanma. Çünkü saçını aşırı yıkamak, uzun vadede daha kuru ve hasarlı olmasına neden olabilir.

·       Saçını Havluyla Nazikçe Kurula

Yanan saçlara mucize yolları arayışındaysan, saçının uyguladığın ürünleri tamamen emmesine izin verdiğinden emin olmalısın. Saçını havluyla kurutmak, bakım adımlarına geçmeden önce şampuan uygulamalarının faydalarını emmesine yardımcı olacaktır.

·       Yoğun Bir Nemlendirme Kremi Kullan

Yoğun nemlendirici saç kremleri, hidrolipidik bariyeri onarmak ve saçının gelecekteki su kaybını önlemek için çalışır.Okay Yıpranmış Saçlar İçin Yoğun Onarıcı Saç Kremi’ni saçına ıslakken uygulamalı, saç derine masaj yaparak derinlemesine nüfus etmesini sağlamalı ve ardından durulamalısın. Saçlarındaki iyileşmeye sen bile inanamayacaksın!

·       Ayda Bir Kez Saçına Sıcak Yağ Tedavisi Uygula

Haftada bir kez saçına derinlemesine bakım yapmalısın. Ancak bakıma ek olarak saçına ayda bir kez sıcak yağ bakımı da yapman gerekli. En iyi sıcak yağ uygulamalarını istersen kendin hazırlayabilirsin. Eğer hazırlamakla uğraşmak istemezsen, Okay yoğun onarıcı serum ve onarıcı süt ile saçlarını özlediği sağlığına geri kavuşturabilirsin.

·       Yanmış Saçların Güçlü Kahramanı: Keratin

Saçların yandığında, Keratin kaybedersin. Yanmış saçlar için keratin kullanmak ise saçlarına sağlıklı görünmesini, parlak ve çok yönlü olmasını sağlayan bir protein takviyesi yapar. Bu yüzden Okay onarıcı maskeye mutlaka şans vermelisin. Şampuan olarak da Keratin Smooth Şampuanı kullanabilir, sağlıkla ışıldayan ipeksi saçlara kavuşabilirsin.

·       Güneş Yanığından Uzak Dur

Güneş, saçlar için son derece inciticidir. Saçların yandıysa güneşten uzak durmalı ve saçını ekstra ısıdan korumalısın. Güneşin zararlı UV ışınlarından korunmak için dışarı çıkmadan önce şekillendirici krem ​​uygulamayı ihmal etme.

·       Saçlarını Isısız da Şekillendirebilirsin

Saçını düzleştirici kullanmadan da düzleştirebilir, maşa kullanmadan da dalgalar yapabilirsin. Bir saç kremi kullanarak, kabarma sorununu önleyebilirsin. Ayrıca Botanic saç serumu tercih ederek, saçlarını gün boyu nemli ve yumuşak tutabilirsin.

Kıvırcık saçlara sahipsen, buklelerine parlaklık kazandıracak bukle artırıcılardan yardım alabilirsin. Farklı bir görünüm kazandırmak için Fransız örgüsü gibi farklı saç modellerini deneyebilirsin.

Yanmış saça ne iyi gelir?

Yanmış saça ne iyi gelir?

Saçlarını Yanıklardan Kurtarmak için Evde Yapabileceğin Mucizevi Maskeler

Evde yapabileceğin birbirinden pratik ve etkili yanmış saçlar için maske tarifleri, saçının orijinal parlaklığını ve nemini yeniden kazanmasına yardımcı olabilir. Genellikle bu tür tedaviler için ayda 1-3 kez uygulama yeterlidir. Ancak çok fazla yağ kullanmak, saçının yağlı görünmesine neden olabileceğinden aşırıya kaçmamaya özen göstermelisin.

Eğer yanmış saçlara evde bakım yapmanın yollarını arıyorsan, aşağıdaki tarifleri hemen uygulamaya başla!

 • Plastik Bir Sargı ile Sıcak Yağ Tedavisi Uygula
 • 1 ⁄ 2 bardak (120 mL) zeytinyağı veya hindistancevizi yağı gibi bir esansiyel yağı ısıt. Kaynatmadan, dokunulduğunda sıcak hissedilecek hale geldiğinde saçına masaj yaparak yedir. Hemen ısıtamazsan, yağı saçına uygula ve bir duş bonesi tak. Bir saç kurutma makinesi ile saçına ısı gelmesini sağla.
 • Saçını plastik bir sargıyla (plastik sargın yoksa duş bonesiyle) ört ve saçının hasarının ciddiyetine bağlı olarak 30-45 dakika kadar beklet.
 • İşin bittiğinde, ılık suyla saçındaki yağı iyice durula.
 • Saçını Nemlendirmek için Bir Bakım Yağı Maskesi Hazırla
 • Bir yemek kaşığı protein zenginleştirici şampuan, 1 yemek kaşığı (15 mL) sızma zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı (15 mL) nemlendirici saç kremini karıştır.
 • Karışımı saç derine masaj yaparak uygula ve maske olarak bırak.
 • Saçını plastik bir torba ile ört, ardından hepsini bir havluya sar.
 • Karışımı 20 dakika saçında beklet ve durula.
 • Hasar Görmüş Saçlarını Kurtarmak için Bal ve Zeytinyağından Faydalan
 • 2 yemek kaşığı (14 g) bal ile 3 yemek kaşığı (44 mL) sızma zeytinyağını birleştir. Karışımı nemli saçına uygula, saç derine tamamen yedirdiğinden emin ol. Ardından maskeyi saçının uçlarına doğru çek.
 • Saçını bu karışımla ıslattıktan sonra bir havluya sar.
 • Saçının sahip olduğu hasar miktarına bağlı olarak maskeyi 30 dakika ile 1 saat arasında beklet. Ardından ılık suyla durula.
 • Kalıntıları hafif bir şampuanla yıkayarak temizle.
 • Malzemelerin ölçülerini saçının uzunluğuna göre ayarlayabilirsin. Örneğin, daha uzun saçların varsa 4 yemek kaşığı (28 gr) bal ve 6 yemek kaşığı (89 ml) sızma zeytinyağı kullanmayı tercih edebilirsin.
 • Muz ve Bal ile Mucizeler Yaratmaya Ne Dersin?
 • Bu özel maske, kuru ve hasarlı saçlarını onarmak için çalışır. Haftada iki kez kullanmak için yeterince hafif ve uygundur.
 • Bir kapta 1 muz püresi, 1 çiğ yumurta, 3 yemek kaşığı (44 ml) süt, 3 yemek kaşığı (21 gr) bal ve 5 yemek kaşığı (74 ml) zeytinyağını karıştır.
 • Karışımı saçına iyice uygula ve 15-30 dakika beklet.
 • Saçını soğuk su ve hafif bir şampuanla durula.
Yanmış saçlardan kurtul: Yanmış saçlara bakım önerileri

Yanmış saçlardan kurtul: Yanmış saçlara bakım önerileri

En İyi Tedavi Erkenden Önlem Almaktır!

Yanmış saçlara bakım yapma yöntemlerini araştırmak zorunda kalmak istemiyorsan, mutlaka erkenden önlem almalısın. Yanmış saçlarından bir an önce kurtulmak istiyorsan, atman gereken ilk adımlar şöyle;

·       Saç Bakım Ürünlerini Değiştir

Uzun süredir kullandığın saç bakım ürünlerini değiştirmek, saçının mevcut hasardan kurtulmasına ve gelecekteki hasarı önlemesine yardımcı olabilir. Botanic Yıpranmış Saçlar İçin Yoğun Onarıcı Maske gibi saçını nemlendiren ve iyileştiren ürünler kullanmayı deneyebilirsin.

Ayrıca saçını güçlendirmeye yardımcı olması için Okay Keratin Smooth Onarıcı Bakım Kremi gibi yeniden yapılandırıcı içeren ürünleri de kullanmaya başlayabilirsin.

·       Saçını Boyarken Sert Kimyasal Ürünler Kullanmaktan Uzak Dur

Gelecekte saçının zararlı kimyasallardan zarar görmesini önlemek konusunda ciddiysen, mümkün olduğunca sert kimyasallardan kaçınmalısın. Bu ürünler bir süre güzel görünseler de sonunda saçlarına sadece zarar verirler. Saçların için gelecekteki sorunları önlemeye yardımcı olmak istiyorsan zararlı kimyasal tedaviler kullanmaktan uzak dur.

Saçını boyaman gerekiyor ya da farklı bir görünüm istiyorsan, Neva Kozmetik https://www.nevashop.com/arama/vegan boya çeşitlerinin canlı ve göz alıcı renklerini deneyebilirsin.

·       Saçını Düzenli Olarak Kestir

Saçların için sık sık düzeltmeler yapmak, gelecekteki hasarı önlemeye, mevcut hasarı en aza indirmeye ve onarmaya yardımcı olabilir. Genellikle her 6 ila 8 haftada bir düzenli olarak kestirerek, saçının sağlığını korumak için zaman ayırmalısın.

Saçlarına Hayat Verecek Birbirinden Şifalı Besinler

Saçının dökülmesinden ve sertleşerek yanmış görünmesinden endişeleniyor musun? O halde bu sorunlarını besinlerle çözebileceğini bilmek seni çok mutlu edecek!

A, C ve E vitaminleri, saçın için oldukça gereklidir. Bu vitaminleri içeren besinler, saçlarının uzamasına yardımcı olurken, doğal saç kremi olarak çalışırlar. Saçındaki hasarı düzeltmene yardımcı olarak, saç dökülmesini de azaltırlar.

Eğer yeniden saçlarınla göz kamaştırmak istiyorsan, aşağıdaki yiyecekleri günlük beslenme rutininde bulundur ve dengeli beslendiğinden emin ol.

 • Ispanak
 • Brokoli
 • Yumurtalar
 • Yulaf
 • Havuçlar
 • Avokado
 • Meyveler
 • Ceviz vb

Öte yandan, aşağıdaki yiyecekler saçının sağlığına zararlıdır; yanmış saçlara davetiye hazırlamamak için bunlardan kaçınmaya mutlaka özen göster.

 • Fast food
 • Paketli gıdalar
 • Alkol bazlı içecekler
 • Şeker ve diğer yapay tatlandırıcılar
 • Kılıç balığı ve benzeri balıklar

Yanmış saçlara ne iyi gelir sorusundan kurtulmak ve eskisi kadar sağlıklı saçlara sahip olmak için sağlıklı beslenmeli, vakit kaybetmeden Neva Kozmetik profesyonel saç bakım ürünlerinden yardım almalısın. Dilersen, evde saç bakım önerileri için aşağıdaki başlığımıza da göz atabilirsin.

Saç Bakımı Sırlarımızı Paylaşıyoruz: Yıpranan Saçlara Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

 

 

BİZİ INSTAGRAM’DA TAKİP ET!

Bunun gibi harika içerikleri daha sık görmek istersen seni instagram hesabımızı takip etmeye davet ediyoruz. Her hafta rastgele 5 takipçimize birbirinden güzel saç bakım ve güzellik ürünleri dağıtıyoruz.

Bağlantıya tıklayarak @piriltilisaclar instagram hesabını uygulamanda görüntüleyebilirsin. HEMEN TAKİP ET!

Emir Balaban - Hairstyles.. Cut & Color Specialist

Author:

Hairstylist.. Cut & Color Specialist
Neva Professional Academy Education Director

Sen de yorumunu gönder, yayınlayalım:

 1. hülya Ş. Eylül 27, 2022 at 2:12 pm - Reply

  Geçen sene yanan saçımı keratin bakımı ile kurtarmıştım, bilginize, çok tavsiye ederim.

 2. ayse Eylül 28, 2022 at 2:02 pm - Reply

  Bunları denedim ama uzun vadede işe yaradığını düşünmüyorum yapmayı bırakınca eski haline dönüyor…yanan yıpranan saçlara bakım için keratin setini kullandım saçlarım yumuşacık olduuu

Bültenimize abone ol!

Yeni içerikler anında posta kutunuzda.