Saç Bakımı, eğer ışıl ışıl ve sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsak asla bazı uygulamalardan kaçınmamızı gerektirir. Aşağıdaki saç bakımı efsanelerinden bazılarını mutlaka daha önce duymuşsundur. Bunların doğru olduğuna inanıyor ve hatta uyguluyorsan hiç endişelenme, çünkü yalnız değilsin! Hem kim daha sağlıklı ve hızlı uzaması umuduyla saçlarını kesmemiştir ki? Bu sözde saç bakımı yöntemlerinin pek çoğuna çok uzun yıllardır inanılıyor. Bu saç bakım efsaneleri, nesiller boyunca kadınlara aktarıldılar ve aslında zamanla bir saç bakımı oyununa dönüştüler.

Bugüne kadar sahip olduğun en parlak ve sağlıklı saçlara ulaşmana yardımcı olmak için herkes tarafından yanlış bilinen 10 saç bakımı efsanesini, doğruları ile birlikte bu yazımızda bulabilirsin. Evde saç bakımı sırlarımızı paylaşıyoruz: Yıpranan Saçlara Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır? başlığına da göz atabilirsin.

Işıl ışıl saçlar için mutlaka şarttır. Peki hangi saç bakım önerileri doğru?

Işıl ışıl saçlar için mutlaka bakım şarttır. Peki hangi saç bakımı önerileri doğru?

1.      Efsane: Saçını daha sık kesmek daha hızlı uzamasını sağlar

Muhtemelen en büyük saç efsanesi, saçını sık kestirdiğinde daha hızlı uzayacağıdır. Bu inanış, saç bilimine basitçe bakılarak çürütülmüştür. Saç, kafa derisinde bulunan foliküllerden uzar. Bu nedenle saç tellerini kesmenin, çıktıkları kökle hiçbir ilgisi yoktur.

Saç folikülleri, genetikle bağlantılıdır. Botanic Dökülme Önleyici Şampuan gibi saç dökülmesini durdurarak saçların daha hızlı ve sağlıklı büyümesini sağlayan saç bakım ürünleri olmasına rağmen saçı kesmenin çoğu zaman saç büyümesi için hiçbir etkisi yoktur. Uzunluk eklemenin basit ve şık bir yolunu arıyorsan, postiş ve kaynak gibi saç uzantılarını göz önünde bulundurmayı tercih edebilirsin. Böylece istediğin zaman saçlarına uzunluk ekleyebilir, görünümünü hızlıca değiştirebilirsin.

2.      Efsane: Saçlar günde 100 kez fırçalanmalı

Bu teorinin arkasındaki inanç aslında doğrudur. Çünkü saçı fırçalamak, doğal yağlarının dağılmasına yardımcı olur. Ancak 100 fırça darbesi, çok fazla ve gereksizdir. Ayrıca saçını çok sık ve fazla kuvvetle veya kötü tasarlanmış bir saç fırçası ile taramak, kırılmasına ve kütikül hasarına neden olabilir.

Saçını düğümleri düzeltecek kadar fırçalaman yeterlidir. Bir saç fırçası sorunsuz bir şekilde saçlarına geçtiğinde, muhtemelen saçların için doğru miktarda fırça vuruşu yapmışsın demektir. Saçını fırçalamak, doğal yağları kökten saç derisine dağıtarak saçına doğal bir parlaklık verir. Ayrıca saç derisini canlandırmaya da yardımcı olabilir. Ancak bunu yaparken yumuşak kıllı bir fırça veya geniş dişli bir tarak kullandığından emin olmalısın. Dilersen evde saç bakımı için Keratin Smooth Bakım Spreyi kullanabilir, böylece ıslak kuru tarama kolaylığı sağlayabilirsin.

3.      Efsane: Mükemmel parlaklık için soğuk suyla yıkamak

Cilt bakımında, bir uygulamadan sonra soğuk suyla durulamanın gözenekleri kapatmaya yardımcı olduğu söylenirken, bilim saç için tam olarak aynı şekilde çalışmıyor. Evde saç bakımı yaparken “Saçı soğuk suyla yıkama” önerisini dikkate alanlar için hemen gerçeği açıklayalım; soğuk suyla yıkamanın aslında ılık, hatta sıcak suyla yıkamaktan farklı olduğuna ya da parlaklık kattığına dair henüz sağlam bir kanıt bulunmuyor.

Ancak uzmanlar duş başlığını veya su spreyini, saç derisinden uzağa ve daha çok saçın orta kısmına doğru tutmanızı tavsiye ediyor. Bu sayede saç ve saç derisi üzerinde bulunan ürünün daha fazlası korunur ve kafa derisi sert basınçtan kurtarılabilir.

4.      Efsane: Saç her gün yıkanmalı çünkü ne kadar çok ürün o kadar iyi

Çoğu kadın artık her gün saçlarını yıkamanın ve sayısız bakım ürünü kullanmanın gerekli olmadığını biliyor olsa da bazıları yıkama günü olduğunda hala ürünlere yığılıyor. Saç tipine ya da yaşam tarzına bağlı olarak, haftada 2-3 kez tam bir şampuan ve saç kremi uygulaması yapılmalıdır. Bu, saçı temizlemek ve saç derisini beslemek için oldukça yeterlidir.

Ancak saçları yıkama, köpürtme, durulama rutinini defalarca tekrarlamak, saçlarda hasara ve kırılmaya neden olabilir. Eğer yanlış şampuan ve bakım kremleri kullanırsan, ürüne bağlı olarak kafa derisi zarar görebilir veya kuruyabilir. Bu yüzden Botanic Tüm Saçlar İçin Günlük Şampuan kullanmayı tercih edebilir, saçlarının günlük nem ihtiyacını karşılayarak nazikçe temizleyebilirsin. Yıkama sırasında saç derini iyice durulayıp masaj yapmalısın. Bu işlem, foliküllerin uyarılmasına yardımcı olacaktır.

5.      Efsane: Kuru şampuan normal şampuan kadar iyidir

Saçını her gün yıkamaman gerektiğini daha önce belirtmiştik. Kuru şampuan, yıkama günleri arasında tam bir kurtarıcıdır. Ancak hiçbir şekilde normal su, şampuan ve saç kremi yerine geçmez. Kuru şampuanlar, saçtaki fazla yağı emer ve bazı ürünler hoş bir koku bile katar. Ancak hepsi bu kadar! Konu saçını yıkamak olduğunda acele etmemeli, bunu kişisel bakım rutininin bir parçası haline getirmelisin.

Saç bakımına özen gösterenler için: Kuru şampuan faydalı mıdır?

Saç bakımına özen gösterenler için: Kuru şampuan faydalı mıdır?

6.      Efsane: Yağlı veya ince saçlar için fazla bakım yapılmamalı

Herkes tarafından yanlış bilinen bir diğer saç bakımı efsanesi de yağlı ve ince telli saçlar için fazla bakım yapılmaması gerektiğidir. Yağlı saçlara, kafa derisindeki aşırı sebum neden olur. İnce telli saçlar için ise genlere veya önceki saç hasarlarına bakmak gerekebilir. Saç yapın ister yağlı ister ortalamadan daha ince olsun bakım yapmamak, yalnızca saçlarına zarar verecektir. Bunu önlemek için saçına gerçekten çok hassas şekilde davranmalısın. İlk olarak, saç derisini ve saçını tedavi eden saç kremi bulmak en iyisidir.

Yağlı saçlar için şampuan ve saç kremi, mutlaka arındırıcı özellikte olmalı. İnce telli saçlarını canlandırmak için ise hacim kazandıran saç kremlerini tercih etmelisin. Keratin Smooth Saç Kremi ile saç derisini nemlendirip besleyerek, saçlarının daha dolgun bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsin.

7.      Efsane: Aynı saç bakımı ürünlerini defalarca kullanmak etkisini kaybettirir

Doğru şampuan ve saç kremini bulmak zor olabilir ve birkaç deneme yanılma ile sonuçlanabilir. Bununla birlikte işe yarayan bir ürün kombinasyonu bulduğunda, saçının bir şekilde bu faydaları özümseyeceğine ve ürünlerin çalışmayı bırakacağına dair bir kanıt yoktur.

Saç bakım ürünleri seçerken neyin işe yaradığına bağlı kalmalı ve yeni ürünler denemekten de korkmamalısın. Daha çevreci malzemeler ya da yeni teknolojiler sunan Neva Kozmetik saç bakım ürünlerini denemek, uzun süredir kullandığın ürünleri değiştirmek istediğinde çok keyifli olacak!

8.      Efsane: Gri saç tellerini yolmak daha çok çıkmasını sağlar

Uzmanlar (ve bilim) gri saç tellerini yolmanın, çoğalmalarına neden olmadığını söylüyor. Gri bir saçı koparmak aslında saç folikülüne zarar verebilir ve bu da herhangi bir saç büyümesini engelleyebilir. Ancak tek bir kökten tek saç teli çıktığı için bunun yerine birden fazla saçın (hangi renk olursa olsun) çıkması mümkün değildir.

Gri veya beyaz saç telleri, çoğunlukla genetik bir olay olan foliküllerdeki pigment öldüğünde ortaya çıkar. Hızlı bir kök boyama işi gibi beyaz saçları koparmak yerine kesmek geçici olarak yardımcı olabilir. Ancak saçını gerçekten sağlıklı tutmak için grileri kabullenmelisin. Eğer çok rahatsız oluyorsan, birbirinden canlı ve parlak Neva Colors saç boyaları ile gri görünümünü en güzel şekilde kapatabilirsin.

Saçları yolmanın, saç hacminin genişlemesine yardımcı olmadığı uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

Saçları yolmanın, saç hacminin genişlemesine yardımcı olmadığı uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

9.      Efsane: Bölünmüş uçlar onarılabilir

Bazı ürünlerin reklamlarına rağmen, bölünmüş uçlar tamir edilemez. Saçın koruyucu dış tabakası (kütikül) hasar gördüğünde bölünmüş veya hasarlı bir uç oluşur. Bu nedenle onu tekrar kapatmanın bir yolu yoktur. Pek çok kadın saç bakımı yapmaya karar verdiğinde uzunluğu korumak için bir saç kremi ya da serumun çözüm olduğuna inanmak isterken, bölünmüş uçlardan kurtulmanın tek yolu onları kestirmektir. Bölünmüş uçları kesmek veya düzeltmek saça daha sağlıklı ve dolgun bir görünüm verir. Bu da kaybettiğin saç uzunluğunu en iyi şekilde telafi edecektir.

Eğer bölünmüş saç uçları ile karşılaşmak istemiyorsan; kuru, yıpranmış, boyalı ve permalı saçlar için özel formüllü besleyici bir bakım kürü olan Keratin Smooth Repair Dose kullanabilirsin. Böylece bölünmüş saç uçları oluşmaması için etkili bir önlem alabilirsin.

10.      Efsane: Saçları bağlayarak uyumak uzamasına yardımcı olur

Uyumadan önce saçını bağlamak, aslında kırılmayı veya hasarı önlemeye yardımcı olabilir. Ancak uyurken süper sıkı rahatsız edici bir topuz veya at kuyruğu saç kimse istemez. Bu yüzden uyumadan önce saçlarını bir arada tutacak, fakat saç derisini çekmeyecek şekilde bağla. Ardından Keratin Smooth Bakım Spreyi kullan. Bu ürün, saçlarının ertesi gün için ekstra yumuşaklık ve parlaklık kazanmasını sağlayacak.

Bu efsanelerden herhangi biri veya tümü çok tanıdık geldiyse, bunları bir kenara bırakıp gerçekten işe yarayan daha iyi saç bakımı ipuçlarıyla ilerlemenin zamanı geldi demektir! Her saç dokusu ve tipi, saç bakım rutinlerinde belirli ayarlamalar gerektirir, ancak saç bakımının temelleri herkes için geçerlidir. Saç derisi ise güçlü, parlak ve dolgun saçların çok önemli bir parçasıdır. Bu yüzden saç derisi bakımına gereken özeni mutlaka göstermelisin.

Sağlıklı, yumuşak ve ışıl ışıl parlayan saçlara sahip olmak istiyorsan, doğru saç bakımı yöntemlerini uygula ve girdiğin her ortamda tüm bakışları saçlarına toplamaya hazır ol!

Daha iyi bir saç bakımı için göz şuna da atabilirsin: Keratin Bakım Nedir? Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

BİZİ INSTAGRAM’DA TAKİP ET!

Bunun gibi harika içerikleri daha sık görmek istersen seni instagram hesabımızı takip etmeye davet ediyoruz. Her hafta rastgele 5 takipçimize birbirinden güzel saç bakım ve güzellik ürünleri dağıtıyoruz.

Bağlantıya tıklayarak @piriltilisaclar instagram hesabını uygulamanda görüntüleyebilirsin. HEMEN TAKİP ET!

Emir Balaban - Hairstyles.. Cut & Color Specialist

Author:

Hairstylist.. Cut & Color Specialist
Neva Professional Academy Education Director

Sen de yorumunu gönder, yayınlayalım:

Bültenimize abone ol!

Yeni içerikler anında posta kutunuzda.