Saçlarımız, sürekli olarak strese maruz kalıyor. Her gün fönle kurutulan, ısı veren şekillendiricilere ve sayısız kimyasal işleme tabi tutulan saçlar, haliyle yıpranıp cansızlaşıyor. Bu noktada imdadımıza yetişen ise saç maskesi oluyor!

Saç maskesi kullanarak göz alıcı, ışıl ışıl saçlara sahip olmak çok kolay! Peki saç bakım maskesi tam olarak nedir ve hangisi saçın için en iyisi olabilir? Öğrenmeye hazırsan hemen okumaya başla…

Saç maskesi nedir?

Saç bakım maskesi, derinlemesine bakım yapan bir saç bakım ürünüdür. Günlük saç kreminden daha fazla besleyici bileşen içerir. Saç maskeleri, farklı saç tiplerine göre formüle edilir ve saçını parlak, pürüzsüz ve güçlü bırakmak için saç şaftını ihtiyaç duyulan besinlerle doldurma işlevi görür. En iyi sonucu elde etmek ve en iyi saç maskesini seçebilmek için saç tipini bilmek çok önemlidir.

Yıpranmış, boyalı saçlar için özel olarak geliştirilmiş saç maskeleri olduğu gibi kırılgan saç tellerini onaran saç maskeleri de bulmak oldukça kolay. Bu derinlemesine bakım ürünü aynı zamanda saçlara kökten uca sağlık katacak doğal yağlar, lipidler ve bakım maddeleri içerdiğinden hasarlı saçları da iyileştirmekte oldukça etkilidir.

Tabi ki güzel saçlar için yalnızca saç bakım maskesi yetmez. Saçlarına doğru bir bakım yapmak ve onları istediğin görünüme sokmak için saç bakımı kategorimizden her saç tipine uygun bakım önerisi bulabilirsin!

Etkili bir saç bakım maskesinin sırrı nedir?

Aralarından seçim yapabileceğin uzun bir saç maskesi listesi bulabilirsin. Üstelik sağlıklı ve capcanlı saçlara sahip olmak için bir kuaför randevusu ayarlamana da hiç gerek yok! İnternetteki ya da güzellik mağazalarındaki çoğu saç bakım maskesini, evde kişisel saç bakım rutinine ekleyip kolaylıkla uygulayabilirsin.

Saç maskelerini seçerken zeytinyağı, hindistancevizi yağı, argan yağı, jojoba yağı ve avokado yağı gibi doğal yağlar içerenleri seçmeye özen göstermelisin. Bal, muz, çilek ve yumurta gibi doğal gıda maddeleri de saç besleyici özelliklere sahiptir. Yoğurt ve hindistancevizi sütü, saçını çok sevecek harika seçeneklerdir. Doğal içerikler, saçların için her zaman daha güvenli ve etkilidir.

Neden saç maskeleri kullanmalısın?

1.      Pürüzsüz ve parlak saçlar

Haftada bir evde saç bakım maskesi bakımı yapmak, saçını ekstra pürüzsüz ve parlak bırakır. Saç maskesi sayesinde aşırı yağlılık veya gelişen kepek sorunu konusunda endişelenmene gerek kalmaz. Saç maskeleri, saç derisinde ve saç tellerinde kalıntılar bırakmadan saç şaftını yumuşatmak için geliştirilmiştir.

Salon Formula Saç Maskesi Coconut, zengin onarıcı ve nemlendirici içeriği ile saçını yumuşak, dolaşmayan ve yönetimi kolay tutmak için savaşır. Kimyasal işlem görmüş, yıpranmış ve kuru saçlar için günlük bakım ihtiyacını karşılarken, saçına her seferinde daha pürüzsüz ve parlak bir görünüm kazandırır. En iyi yanı ise parlaklık ve pürüzsüzlüğün günlerce, hatta haftalarca kalmasıdır.

Daha etkili sonuç almak için saçını fönle kurutmak yerine havayla kurutmayı tercih edebilirsin. Pürüzsüz ve parlak saçlar, kırılmaya ve saç dökülmesine daha az eğilimlidir, bu yüzden Salon Formula Saç Maskesi Coconut’ı düzenli uygulayarak, kendini şımartma rutinleri uygulamayı ihmal etme!

2.      Saç hasarını onarır

Saç şekillendirme ürünlerini ve ısıyla şekillendirme araçlarını aşırı kullanırsan, kuru ve yıpranmış saçlara sahip olman kaçınılmaz. Ancak yıpranmış saçlarını yeniden canlandırmanın bir yolu var: Saç bakım maskesi. Saç tellerindeki nemi hapsedebilen besleyici bir saç maskesi, besin eksikliklerini giderecek bileşenler içerir. Neredeyse ölü saçları bile muhteşem bir ışıltıyla taçlandıran bu maskeler, amino asit bileşenleriyle saçı kökten uca onarır.

Botanic Yıpranmış Saçlar için Yoğun Onarıcı Maske, Arjinin ve çok yönlü Protein Kompleksi içeriği ile özel olarak geliştirilmiş formülü sayesinde yıpranmış saçların direncini arttırır. Saçlarını yeniden yapılandırarak onarır ve pürüzsüz bir görünüm sağlar. Saçlarda elastikiyet ve kontrol edilebilir sonuçlar oluşturur. Kökten uca parlaklık ve yumuşaklık vererek, kolay tarama sağlar. Saçı ağırlaştırmayan içeriği, yıpranmış saçlar için adeta mucize etkisi yaratır.

3.      Saçı nemlendirir

Erkek-kadın fark etmeden herkesin en sık karşılaştığı saç sorunlarından biri, şüphesiz kuru saçlardır. Kuru ve mat saçları yönetmek oldukça zordur. Donuk ve kuru saçları şekillendirmek çoğu zaman işkence olduğundan bakım süreci de adeta çileye dönüşür.

Saç maskeleri, kuru saçlarla baş etmenin en büyük yardımcılarından biridir. Kuru saçlar için hindistancevizi yağı, süt ve yoğurt gibi derin nemlendirici içerikli saç maskeleri uygulamak sıkça tavsiye edilir. Bu tatlı içerikler elektrolitler, mineraller ve vitaminler içerir. Haftada en az bir veya iki kez saç bakım maskesi kullanmak saçının hızlı uzamasını, sağlıklı olmasını ve kökten uca nemlenmesini sağlar.

Saçlarının çok ihtiyacı olan derin ve kapsamlı beslenme için Botanic Kuru Saçlar için Nemlendirici Maske’yi deneyebilirsin. Bu maske, kuru ve nemini kaybetmiş saçlar için özel olarak geliştirilmiş Hindistan Cevizi Yağı ve Amino Asit Kompleksi içeren formülü ile saçlarını besler ve yumuşatır. Saç tellerini güçlendirerek saçının doğal parlaklığına kavuşmasını sağlar. Yoğun nemlendirme etkisi ile ıslak ve kuru taramayı kolaylaştırır.

4.      Boyalı saçlar için idealdir

Boyalı saçlarının aylarca canlı ve parlak kalmasını istiyorsan, kimyasal işlem görmüş saçlar için özel olarak formüle edilen bir saç bakım maskesi kullanman gerekiyor. Kimyasalların saç tellerimizin bütünlüğünü ve gücünü ne kadar bozabileceğini, onları donuk, kuru ve hasarlı bırakabileceğini hepimiz biliyoruz. Saçının yumuşaklığını, parlaklığını ve canlılığını geri kazanmak istiyorsan, boyalı saçlara özel bir saç bakım maskesi denemenin tam vakti!

Boyalı saçlar için maske, en iyi besleyici ve nemlendirici bileşenleri içermelidir. Böylece saçının parlak rengini korurken sağlığını da geri kazandırabilir. Botanic Boyalı Saçlar için Renk Koruyucu Maske, Multivitamin Herbal Kompleks ve Çarkıfelek Çiçeği Özü içeren boyalı saçlar için özel olarak geliştirilmiş formülü ile bakım yaparak saç renginin uzun süre korunmasına yardımcı olur. Saçını besleyerek parlaklık kazandırır. Boyalı saçlarının ışıltısını uzun süre korumak için bu maskeyi haftada en az bir kez uygulayabilirsin.

5.      Saçını şımartmanın hızlı ve uygun fiyatlı yoludur

Salonların sunduğu pahalı saç tedavileri için zamanın ya da bütçen yoksa, saç maskeleri kesinlikle günü ve elbette saçını kurtarır. Evde bir saç maskesi seansı uygulamak, ek aletlerin kullanımını gerektirmez. Saç maskesini saçına uygula, birkaç dakika bekle ve durula, hepsi bu kadar! Kişisel bakım rutinine saç maskelerinin kullanımını dahil ettiğinde, bir daha kuaför bakımlarından yararlanma zorunluluğu bile hissetmeyeceksin!

Keratin Smooth Onarıcı Maske, saçta mükemmel bir yumuşatma sağlar. Saçın nemini koruyarak, ipeksi bir yumuşaklık ve parlaklık kazandırır. İçeriğindeki yoğun nemlendiriciler ve onarıcılar sayesinde kolay şekillendirme sağlayan Okay Keratin Smooth Maske, içeriğindeki keratin ile saçı onararak sağlıklı bir görünüm oluşturur.

Saç Bakım Maskesi Nasıl Uygulanır?

Çok yıpranmış ya da kuru saçların yoksa haftada bir kez saç için maske uygulamalısın. Aşırı saç bakımına ihtiyacın varsa, her saç yıkama döngüsünden sonra bir saç maskesi kullanabilirsin.

Daha iyi sonuçlar almak için saç maskesi uygularken aşağıdaki rutini izleyebilirsin:

  • Saçlarını normal rutine göre şampuanla ve durula.
  • Daha sonra nemi emmek için bir havlu kullanarak saçlarını kurula.
  • Tamamen kurumasına izin vermeden saçının uzunluğuna göre bir tutam saç maskesini eşit şekilde saçlarına uygula.
  • Saç bakım maskesinin 10 – 15 dakika ya da üzerinde yazan bir süre varsa talimata uygun sürede saçında kalmasına izin ver.
  • Ardından ılık su kullanarak saçını iyice durula.

Bu basit talimatları uygulayarak, düzenli kullanımda saçlarının elmas gibi parlamasını sağlayabilirsin.

Sık sorulan sorular

Saç bakım maskesini saçında ne kadar süre bekletmelisin?

Daha iyi sonuçlar için duşta saç maskesi uygulayabilirsin; çünkü buhar, saç kütikülünün açılmasına yardımcı olur. Maskeyi saçında 2-10 dakika arasında bekletebilirsin.

Daha az gözenekli veya kıvırcık saç buklelerinde saç maskesinin iyice nüfuz etmesini sağlamak için parmaklarını kullanman gerekebilir. Saç bakım maskesini uyguladıktan sonra saçını nemli ve sıcak bir havluya sar ve 5 dakika beklet.

Saç bakım maskesi saçta çok uzun süre bırakılabilir mi?

Esas olarak bu, kullanılan saç bakım maskesine bağlıdır. Genellikle nemlendirici maskeleri, gece boyunca saçında bırakabilirsin ancak bunu yaparken saç bonesi kullanmaya mutlaka özen göster.

Protein tedavileri için maskeyi çok uzun süre saçında bırakmak saçın daha fazla proteini emmesine neden olarak saç kırılmasına yol açabilir. Bu yüzden etiket talimatlarını takip etmek daha iyidir.

Saç maskesini ne sıklıkta uygulamalısın?

Her zaman haftada bir saç maskesi kullanılması tavsiye edilir. Saçın normalden daha kuru ve hasarlı görünüyorsa, haftada iki ila üç kez maske uygulaması yapabilirsin.

Neden saç bakım maskesi kullanmalısın?

Derinlemesine besleyici bir saç maskesi, saçının gücü ve parlaklığı için harikalar yaratabilir. Özellikle de kıvırcık, hasarlı ve kuru saçların varsa, saç bakım maskesi kullanmak çok daha önemlidir.

Parlak saçlar için maske çeşitleri, canlandırıcı ve nemlendirici bileşenlerle doludur. Belirli saç sorunlarını ve türlerini de hedeflerler. Örneğin, kuru saç derisi için bir saç bakım maskesi, yağlar veya argan yağı, karite, vb. ile formüle edilir. Bu bileşenler sayesinde saçlar canlanır ve kökten uca yenilenir.

Saç maskelerini düzenli kullandığında, değişime sen bile inanamayacaksın!

BİZİ INSTAGRAM’DA TAKİP ET!

Bunun gibi harika içerikleri daha sık görmek istersen seni instagram hesabımızı takip etmeye davet ediyoruz. Her hafta rastgele 5 takipçimize birbirinden güzel saç bakım ve güzellik ürünleri dağıtıyoruz.

Bağlantıya tıklayarak @piriltilisaclar instagram hesabını uygulamanda görüntüleyebilirsin. HEMEN TAKİP ET!

Emir Balaban - Hairstyles.. Cut & Color Specialist

Author:

Hairstylist.. Cut & Color Specialist
Neva Professional Academy Education Director

Sen de yorumunu gönder, yayınlayalım:

Bültenimize abone ol!

Yeni içerikler anında posta kutunuzda.