Kışın geldiğini anlamanın, soğuk havalardan başka yolları da var. Kırılan, kepeklenen, elektriklenen, mat ve kuru saçlar… Hepsi kış mevsiminin geldiğinin diğer habercileri. Kış aylarında, saçına yeniden hayat verecek önerilerimizi uygularsan, bütün kış ışıl ışıl saçlarınla bir yıldız gibi parlayacaksın!

1.     Nemlendirme En Önemlisi

Kış mevsimiyle gelen soğuk havalar, saçlarının kurumasına yol açarak nem ihtiyacını artırıyor. Saçına ihtiyacı olan nemi verebilmek için saç kremi kullanabilir, kış boyunca saç bakım rutinine özel yağlar ekleyebilirsin. Dilersen Neva Kozmetik’in kuru ve nemini kaybetmiş saçlar için günlük kullanıma uygun Botanik kuru saçlar için nemlendirici şampuanını kullanarak, kuru saçlarına eski nemini geri kazandırabilirsin.

Kış saç bakım rutinini, kuru saçlar için serum ve maske ile tamamlayarak, kışın ışıl ışıl parıldayan saçlarınla göz kamaştırabilirsin.

2.     Saçlar Sık Sık Yıkanmamalı

Kışın saçlarınla ilgili yaşadığın sorunların nedenlerinden biri de sık sık yıkamak olabilir. Aşırı yıkadığında saçını nemlendiren, koruyan ve hepsinden önemlisi saçının oluşturduğu faydalı doğal yağların arınmasına neden olabilirsin.

Saçını yıkamak için mükemmel zaman aralığını bulana kadar yıkamalar arasındaki süreyi olabildiğince uzun tutmaya çalışmalısın. Dilersen bu yıkama aralarında saçının daha temiz görünmesi ve daha güzel kokması için kuru şampuan kullanmayı deneyebilirsin.

3.     Isı Veren Şekillendiricilerden Uzak Duruyoruz

Kışın kuruyan ve yıpranan saçların en büyük düşmanlarından biri de ısı ile şekillendirmek. Soğuk havalarla birlikte zaten çok kırılgan durumda olan saçların, ısı ile şekillendirdiğinde kırılmaya ve nemini kaybetmeye daha meyilli olur.

Saçlarındaki elektriklenmeyi yatıştırmak için birkaç damla saç bakım yağı kullanabilir, saçlarını ısı yerine havluyla kurutabilirsin.

4.     Saçını Kurutmadan Dışarı Çıkma

Her ne kadar yazın nemli saçlarınla dışarıya çıkmaya alışkın olsan da kışın bu alışkanlığından vazgeçmen daha iyi olacak. Çünkü dışarıdaki soğuk hava saç şaftını genişletecek ve saçının kuruyarak daha kırılgan hale gelmesini sağlayacak.

Kışın dışarı çıkmadan saçlarının tamamen kuruması için zaman tanımalı, eğer ıslak saçla dışarı çıkmak zorunda kalırsan saçlarını şapka ya da atkı ile koruduğundan emin olmalısın.

5.     Bakım Maskelerine Mutlaka Şans Ver

Saçlarını kışın olumsuz etkilerinden korumak için derinlemesine bakım yapan saç maskeleri kullanman çok önemli. Kış aylarında saç bakım maskesi uygulamayı bir rutin haline getirerek, sağlıkla ışıldayan saçlara sahip olabilirsin. Kuruyan saçlarına ihtiyaç duyduğu nemi geri kazandırmanın en hızlı yollarından biri olan saç bakım maskeleri ile yıpranan saçlarını kolayca onarabilirsin.

Neva Kozmetik’in özel bakım sağlayan saç bakım seti ile saçların için evde derinlemesine bakım yapabilirsin. saç bakım spreyi ve saç bakım yağı ile kış aylarında sağlıkla parlayan saçlara kavuşabilirsin.

6.     Susuz Kalmamaya Dikkat!

Tek saç telinin %25 sudan oluştuğunu daha önce duymuş muydun? Yeterince su içmek, saç oluşumunu destekleyen ve dökülmeyi engelleyen en önemli etkenlerden biridir. Vücudun için gereken suyu tükettiğinde, saç derin uyarılacak. Böylece kaşıntı, kuruluk ya da kepek gibi sorunları yaşama ihtimalin oldukça azalacak. Saç uçlarının kırılmasını önleyerek göz kamaştıran saçlara sahip olmak için mutlaka yeterince su tüketmelisin.

7.     Yün Değil İpek Kumaş

Kış mevsimi dendiğinde aklına ilk gelenlerden biri, yün şapkalar ve atkılar olabilir. Fakat yün kumaşın aslında saçlarının kırılmasına ve elektriklenmesine neden olduğunu biliyor muydun? Eğer yine de yün şapkadan vazgeçemem diyorsan, şapkanı takmadan önce saçlarını ipek bir fularla sarabilirsin.

İpek, doğal bir hipoalerjenik olduğu için nemlendirmeyi uyarırken, saçların düğümlenmesini ve uçlarının kırılmasını engeller. Bunun için geceleri ipek bir yastıkta uyumayı da tercih edebilirsin.

 

BİZİ INSTAGRAM’DA TAKİP ET!

Bunun gibi harika içerikleri daha sık görmek istersen seni instagram hesabımızı takip etmeye davet ediyoruz. Her hafta rastgele 5 takipçimize birbirinden güzel saç bakım ve güzellik ürünleri dağıtıyoruz.

Bağlantıya tıklayarak @piriltilisaclar instagram hesabını uygulamanda görüntüleyebilirsin. HEMEN TAKİP ET!

Emir Balaban - Hairstyles.. Cut & Color Specialist

Author:

Hairstylist.. Cut & Color Specialist
Neva Professional Academy Education Director

Sen de yorumunu gönder, yayınlayalım:

Bültenimize abone ol!

Yeni içerikler anında posta kutunuzda.