Saç kırıklarına ne iyi gelir diye araştıran birçok kadın bulunuyor. Belirli saç ürünleri, diyet ve stres dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bu yüzden herkes düz ya da kıvırcık olması fark etmeden her türlü saçı etkileyen saç kırılmaları yaşayabilir. Saç kırılması, saçının uçlarında ya da başının tepesinde veya tepesine yakın yerlerde kıvırcık ve kaba görünüme neden olabilir. Çoğu durumda saç kırılması geçicidir ve endişelenmen gerekmez. Saç kırıklarına ne iyi gelir rehberimizdeki teknikleri ve ürünleri kullanarak saçlarını onarabilir, eski gücünü geri kazandırabilirsin.

Bu yazımızda, saç kırılmasının 10 yaygın nedenini, saç hasarını tedavi etme ve gelecekteki kırılmaları önleme yollarını ele alıyoruz. İlk olarak saç kırılmasına yol açan nedenler ile başlayalım:

Saç kırıklarına ne iyi gelir?

Saç kırıklarına ne iyi gelir?

Saç Bakımı Sırlarımızı Paylaşıyoruz: Yıpranan Saçlara Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç kırıkları neden olur?

Saç kırıkları neden olur sorusunun pek çok farklı cevabı olabilir. Aşağıdaki saç kırılmasının en yaygın nedenlerini inceleyebilirsin:

1.      Yanlış saç ürünleri ve şekillendirme

Saç kırıkları nedenleri arasında şekillendirme ve aşırı fırçalama, ilk sıralarda sayılabilir. Saçı çok sık boyamak, perma yaptırmak ya da gevşetmek için kullanılan ürünler, saçı zayıflatan ve kırılma olasılığını artıran kimyasallar içerebilir.

Bazı şampuanlar bile saçın kırılmasına, kırılgan hale gelmesine ya da kabarmasına neden olabilir. Yapılan bir araştırma, bir şampuanın asitliğinin ya da pH’ının saç kırılmasını etkileyebileceğini bildiriyor. Bazı şampuanlar alkali ya da baziktir, bu da saçta negatif yüke neden olabilir. Bu durum, saç telleri arasında daha fazla sürtünme yaratır ve saç kırılmasına yol açabilir.

Saçlarına sert kimyasallar uygulamaktan kaçınmak ve nötr pH’lı bir şampuan kullanmak saç kırıklarını iyileştirir. Saçları yeniden yapılandırarak onaran ve pürüzsüz bir görünüm sağlayan Botanic Yıpranmış Saçlar İçin Yoğun Onarıcı Şampuan kullanarak saç kırıklarının görünümünü azaltabilir, saçlarına kökten uca parlaklık ve yumuşaklık kazandırabilirsin.

Saç kırıklarına ne iyi gelir? - Aşırı fırçalamak saç kırıklarına yol açar!

Saç kırıklarına ne iyi gelir? – Aşırı fırçalamak saç kırıklarına yol açar!

2.      Aşırı fırçalamak

Saçları çok fazla fırçalamak da kırılmalara neden olabilir. Aslında insanların saçlarını sandıkları kadar taramaya ihtiyaçları yoktur. Amerikan Dermatoloji Akademisi, insanların yalnızca şekillendirmek için ihtiyaç duyduğu kadar saçlarını fırçalanmasını tavsiye ediyor. Özellikle saçlarını 100 fırça darbesiyle taramak gerektiği, adeta bir saç bakım efsanesidir.

3.      Isı ve nem eksikliği

Saç üzerinde sık sık ısı kullanmak, saç tellerine zarar verebilir ve saçtaki nemi alarak saç kırılmalarına neden olabilir. Zamanla aşağıdaki ısıl işlemler saçlarının kırılmasına yol açabilir:

 • Fön makineleri,
 • Düzleştiriciler,
 • Kıvırma maşaları,
 • Sıcak hava ve nemli iklimler, saçının kurumasına yol açarak kırılma riskini artırabilir.

Saç kırılmalarını önlemek için ısıl işlemleri azaltmayı unutmamalısın.

4.      Havlu ile kurutmak

Islak saçı havluyla ovalamak saça zarar verebilir, kabarmayı artırabilir ve kırılmaya neden olabilir. Islak saç, kuru saça göre çok daha kolay kırılır. Saçı ovmak yerine nemi emmesi için etrafına bir havlu sarmayı ya da açık bırakarak doğal olarak kurumaya bırakmayı denemelisin.

5.      Düzenli saç kesimi yapmamak

Düzenli saç kesimi eksikliği, bölünmüş uçlara neden olabilir. Bu kırık uçlar, saç miline yakın kırılma olasılığını artırır. Düzenli saç kesimi yapmak ise saçlarının sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olur.

Düzenli saç kesimi yapmamak saçların kırılmasına yol açar

Düzenli saç kesimi yapmamak saçların kırılmasına yol açar

6.      Diyet

Beslenme, sağlıklı saçların teşvik edilmesinde vazgeçilmez bir rol oynar. Vücudunda belirli besinler eksik olduğunda saçların kuru, mat veya kırılgan görünen zayıflamış bir hale gelir. Şiddetli besin eksiklikleri de saç dökülmesine yol açabilir. Yumurta ve balık, sağlıklı saç büyümesi için gerekli olan biotin içerir ve bu yüzden tüketilmeleri, saç sağlığı için oldukça önemlidir.

Saçların kırılmasını önlemek için aşağıdakileri bol miktarda içeren dengeli bir diyet uygulamak oldukça önemlidir:

 • Omega-3 yağ asitleri
 • Protein
 • D vitamini
 • Demir
 • Çinko

Herhangi bir beslenme eksikliğini giderdikten sonra saçlarının tekrar çok güçlü ve sağlıklı olduğunu göreceksin!

7.      Sıkı saç modelleri

Saçlarını lastikle sık sık arkadan veya sıkı bir şekilde topluyorsan, bu durum saç kırılmalarına neden olabilir. Sıkı saç modelleri saçı kökünden uzaklaştırır ya da kırar. Saçlarını düzenli olarak topuz ve örgü gibi sıkı stillerde kullanırsan, bu çekiş “alopesi” adı verilen bir tür saç dökülmesine yol açabilir. Bu, saçın iyileşebileceği geçici bir saç dökülmesi olsa da devam ederse kalıcı hale gelir.

Elastik bağlar da saçı sıkıca çeker ve bu yüzden kırılma riskini artırır. Saçlarının üzerindeki baskıyı azaltmak için saçlarını çekmeyecek tokalara yönelmeli, saçlarını çeşitli gevşek saç modelleri ile şekillendirmelisin.

8.      Stres

Aşırı stres saça zarar verir ve “telogen effluvium” adı verilen bir duruma neden olabilir. Şiddetli bir şok ya da stres, saç köklerinin büyüme döngüsünün dinlenme aşamasına olması gerekenden önce ulaşmasına ve saçın kafa derisinden çıkmasına yol açabilir.

Stres geçtikten sonra genellikle saçlarının yeniden çıktığını görebilirsin. Bu süreci hızlandırmak için Botanic Dökülme Önleyici Şampuan’dan faydalanmak, harika bir fikirdir. Eğer olağandışı miktarda saç dökülmesi fark edersen altta yatan nedeni araştırmak için mutlaka bir doktora gitmelisin.

9.      Tiroid bozuklukları

Tiroid bozuklukları da saç kırılma sebepleri arasında yer alır. Eğer tiroid bozukluğu yaşıyorsan, çok kırılgan, kuru ve donuk saçlara sahip olman oldukça doğal. Bozuk tiroid değerleri yüzünden saçların incelebilir ve bu da hatta aşırı dökülmeye ortaya çıkabilir.

Tiroid bozukluğu olan kişiler ayrıca ciltlerinde ve tırnaklarında aşağıdakiler de dahil olmak üzere değişiklikler fark edebilir:

 • Tırnaklar kolayca parçalanır veya kırılır.
 • Yaralar normalden daha yavaş iyileşir.
 • Avuç içi ve ayak tabanlarında derin çizgiler oluşur.
 • Kaşınan bir cilt yapısı vardır.

Eğer yorgunlukla birlikte bu semptomlardan herhangi birini fark edersen, tiroid bozukluğu olup olmadığını kontrol etmek için doktora görünmen gerekir.

Yeme bozuklukları, saç kırılması sebepleri arasında sayılmaktadır

Yeme bozuklukları, saç kırılması sebepleri arasında sayılmaktadır

10.      Yeme bozuklukları

Yeme bozuklukları, saç kırılması sebepleri arasında değerlendirilir. Yeme bozuklukları nedeniyle ortaya çıkan yetersiz beslenme ve sağlık sorunları, saç büyümesinin doğal döngüsünü bozar. Bu bozulma, saç döngüsünün “anagen” adı verilen büyüme aşamasında kopmasına neden olabilir.

 

Yazın saçlarımızı nasıl koruruz: Saçlarını korumak için 11 önemli ipucu

Kırık saçlar için ne yapılmalı, saç kırıkları nasıl giderilir?

Kırık saçlar için yapılabilecekler arasında; saçlarını güçlendiren ürünler kullanarak ya da saç bakım rutinlerini değiştirerek saç sağlığını iyileştirebilir, bu sayede saç kırıklarından kurtulabilirsin. Bakalım saç kırıkları nasıl giderilir?

Kırık saçlara karşı çözüm yolları arasında aşağıdakiler sıralanabilir:

·         Saç bakım rutinini değiştir

Pek çoğumuz gibi sen de saç kırıklarından şikayetçiysen, saç bakım rutinini değiştirmeli ve saç kırılmasını tedavi etmek için uygun saç bakım ürünleri kullanmalısın. Sert kimyasallar ya da ısıl işlemler gibi saç ürünleri veya şekillendirme yöntemleri saçına zarar veriyorsa, saç bakımı rutinlerini değiştirmek sana yardımcı olacaktır. Saçını kendiliğinden kurutmaya ve daha az sert kimyasal içeren yumuşak ürünler kullanmaya özen göstermelisin.

Bakım ürünlerini hasarlı saçlara bakım yapan, nemi geri kazandıran ve saçı güçlendiren ürünlerle değiştirdiğinde kırıkların azaldığını göreceksin. Özellikle de sık ​​sık yüzüyorsan, havuzlardaki klor ve diğer kimyasalların saçına verebileceği zararları özel olarak onaran Botanic Yıpranmış Saçlar için Yoğun Onarıcı Şampuan ve Saç Kremi ürünlerini kullanmayı ihmal etmemelisin.

 

Saçına hayat verecek kış bakım önerileri

·         Bir saç kremi kullanın

Saçları şampuanla yıkadıktan sonra saç kremi kullanmamak, saçların koparak kırılması ve saçın zarar görmesine neden olabilir. Botanic Yıpranmış Saçlar için Yoğun Onarıcı Saç Kremi kullanmak, saçın yükünü nötralize eder. Bu da elektriklenmeyi azaltmaya ve saçları çözmeye yardımcı olur.

Saç kremleri ayrıca saçın parlaklığını ve pürüzsüzlüğünü artırmaya yardımcı olarak saçları daha kolay yönetilebilir hale getirir.

 

Keratin bakım nedir? Keratin bakımı nasıl yapılır?

·         Stresi azalt

Saç kırılmasının nedeni stres ise rahatlamak ve gevşemek için kendine zaman ayırmalısın. Bu sayede saç sağlığın ve kırılmalar, çok daha iyi hale gelecektir.

·         Diyet değişiklikleri

Eğer diyet nedeniyle saçların gücünü kaybettiyse, tekrar saçı güçlendiren besinler tüketmeyi deneyebilirsin. Bu besinler arasında bol miktarda protein, omega-3, demir, biotin ve çinko içerenler bulunur.

Saç kırıklarına ne iyi gelir?

Saç kırıklarına ne iyi gelir?

ÖZET: Saç kırıklarına ne iyi gelir:

Gelecekte oluşabilecek saç kırılmalarını önlemek için aşağıdaki adımlar atabilir:

 • Saçı şampuanladıktan sonra saç kremi kullanmak
 • Saçları klordan ve havuzlardaki diğer kimyasallardan korumak için yüzme şapkası takmak
 • Bir havluya sararak veya doğal olarak kurumasını sağlayarak saçları kurutmak
 • Fön veya fırçalamadan önce saçın hafifçe kurumasına izin vermek
 • Saç düzleştirici ya da maşa gibi ısı veren şekillendiricilerin kullanımını sınırlamak
 • Uygun saç bantları kullanmak ve saçları gevşek bir şekilde bağlamak
 • Saçı şekillendirmeye yetecek kadar nazikçe fırçalamak
 • Kaynak ve postiş gibi saç uzantılarını bir seferde yalnızca 2-3 ay tutmak
 • Saçın ihtiyaç duyduğu tüm besinleri almasını sağlamak için dengeli bir diyet yemek

Sonuç Olarak

Saçın zarar görerek kırılmasının nedenlerinden kaçınmak, saça doğru bakım yapmak için adımlar atmak, saçın güçlü ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Bu ayrıca saç dökülmesi gibi kötüleşen semptomların önlenmesinde de oldukça etkilidir.

Eğer aşırı ya da olağandışı saç dökülmesi fark edersen bu, altta yatan bir sağlık durumuna işaret edebileceğinden mutlaka doktora gidip muayene olmalısın.

 

BİZİ INSTAGRAM’DA TAKİP ET!

Bunun gibi harika içerikleri daha sık görmek istersen seni instagram hesabımızı takip etmeye davet ediyoruz. Her hafta rastgele 5 takipçimize birbirinden güzel saç bakım ve güzellik ürünleri dağıtıyoruz.

Bağlantıya tıklayarak @piriltilisaclar instagram hesabını uygulamanda görüntüleyebilirsin. HEMEN TAKİP ET!

Emir Balaban - Hairstyles.. Cut & Color Specialist

Author:

Hairstylist.. Cut & Color Specialist
Neva Professional Academy Education Director

Sen de yorumunu gönder, yayınlayalım:

Bültenimize abone ol!

Yeni içerikler anında posta kutunuzda.