Saç dökülmesi hepimiz için ortak bir sorundur, ancak ister tıbbi bir durumun sonucu olarak ister stres veya genetik nedenlerle saç dökülmesi yaşıyor olun, bunu durdurmanın yolları vardır. Önemli olan, saç dökülmesinin bu beş yaygın nedeninden kaçınmaktır. İster saç dökülmesi yaşıyor olun ister yaşayan birini tanıyor olun, bu ipuçları saç dökülmesini durdurmanıza yardımcı olabilir!

 

Saç Dökülmesinin 5 Yaygın Nedeni Nedir?

Saç Dökülmesinin 5 Yaygın Nedeni Nedir?

Saç Dökülmesinin 5 Yaygın Nedeni Nedir?

1- Şeker, Kafein, Alkol Kullanımı

Saç dökülmesinin yaygın bir nedeni şeker, kafein ve alkol oranı yüksek bir beslenme düzenidir. Bu üç madde vücudun DHT adı verilen ve saç dökülmesine neden olan bir hormon üretmesine neden olabilir. Bu maddeleri tüketiyorsanız ve saçlarınız incelmeye başladıysa, bunları tüketmeyi bırakmalısınız.

2- Demir Eksikliği

Saç dökülmesinin bir diğer yaygın nedeni de diyette demir eksikliğidir. Yeterli demir almıyorsanız, kafanızdaki saç kökleri daha küçük olacak ve sağlıklı saç üretmeyecektir. Saç dökülmesini önlemenin bir yolu kırmızı et, kümes hayvanları ve balık gibi demir açısından zengin gıdaları daha fazla tüketmektir.

3- B12 Eksikliği

B12 vitamini de sağlıklı saçlar için önemlidir. Eğer bu vitamini yeterince alamıyorsanız, saçlarınız kırılganlaşacak ve gücünü kaybedecektir.

4- Yetersiz Uyku

Saç dökülmesinin bir diğer yaygın nedeni de uyku eksikliğidir. Eğer yeterince uyumuyorsanız, bu durum vücudun sağlıklı saç büyümesi için gerekli olan hormonları daha az üretmesine neden olacaktır.

5- Yanlış Saç Ürünleri Kullanımı

Yanlış saç ürünleri kullanmak saça zarar verebilir ve dökülmesine yol açabilir. Bazen hangi ürünlerin sizin için en iyisi olduğunu öğrenmek için saç uzmanı veya dermatoloğunuz gibi bir profesyonele danışmak en iyisidir.

 

Saç Dökülmesini Durdurmak İçin 5 Çözüm Önerisi

Saç Dökülmesini Durdurmak İçin 5 Çözüm Önerisi

Saç Dökülmesini Durdurmak İçin 5 Çözüm Önerisi

Saç dökülmesi, özellikle de devam eden bir sorunsa, başa çıkması çok zor bir durum olabilir. Bununla birlikte, saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

 

1- Sağlıklı bir uyku düzeni edinin

İlk olarak, yeterince uyuduğunuzdan emin olun. Eğer yeterli miktarda uyumuyorsanız, saç dökülmesinden muzdarip olma olasılığınız daha yüksektir. Çünkü uyku eksikliği hormon dengesizliğine yol açarak saçların dökülmesine neden olabilir. Sağlıklı bir uyku düzeni, saç dökülmesini önlemenin önemli yollarından biridir. Uyku, vücudunuzun kendini onarması ve saç büyümesini destekleyen hormonları salgılaması için yeterli bir süre olan gecede en az sekiz saat uyumayı içerir. Uyku eksikliği enerji eksikliğine yol açabilir ve bu da saçlarınızın dökülmesine neden olabilir. Ayrıca sol tarafınızda uyumaya çalışmalısınız çünkü saçınızın incelme olasılığı en yüksek olan yer orasıdır.

 

2- Saçınızı ısıdan koruyun

Fön makinesi gibi ısıyla şekillendirme araçları kullanan kişilerin saç dökülmesi yaşama olasılığı daha yüksektir. Isıyla şekillendirme popüler bir trenddir, ancak çok sık yaparsanız saç dökülmesi riski vardır. Çok fazla ısıyla şekillendirme, saçı kırarak ve saçın yerinde kalma yeteneğini zayıflatarak saçınızda kalıcı hasara neden olabilir. Isıyla şekillendirme, zarar verici olabilen ve saç dökülmesine neden olabilen bir tür kimyasal işlemdir, bu nedenle bundan kaçınmak en iyisidir. Bununla birlikte, saçınızı ısı ile şekillendirmek istiyorsanız, seramik bazlı bir saç maşası kullanmayı deneyin. Isıyla şekillendirme araçlarından kaçınmak saçınızın daha sağlıklı ve güçlü uzamasına yardımcı olacaktır.

 

3- Doğru saç bakım ürünlerini tercih edin

Sağlıklı saçlara sahip olduğunuzda daha iyi görünebilir ve kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz. Saçlarınız incelmeye veya kırılmaya başladığında, daha fazla saç dökülmesini önlemek için doğru ürünleri kullanmanız önemlidir. Saç bakım ürünleri saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olabilir. Doğru türde şampuan ve saç kremi, saçlarınızın daha sağlıklı ve kalın uzamasına yardımcı olacaktır. Bugün piyasada birçok farklı türde şampuan ve saç kremi bulunmaktadır, bu nedenle saç tipinize en uygun olanı bulmak için farklı türde ürünleri denemek önemlidir.

Çoğu durumda aşağıdaki rutin işe yarayacaktır:

  • Saçınızı haftada en az iki kez şampuan, saç kremi ve durulanmayan saç kremi ile yıkayın.
  • Saç derisini beslemek ve nemlendirmek için ayda bir kez derinlemesine saç kremi kullandığınızdan emin olun.
  • Yağlı bir saç deriniz varsa, saçınızdaki fazla yağı emmesi için su yerine kuru şampuan kullanmayı deneyin.
  • İnce telli saçlarınız varsa, protein ve keratin içeren bir şampuan kullanmayı deneyin. Kaba, kalın telli saçlarınız varsa, hyaluronik asit veya aloe vera içeren bir şampuan kullanmayı deneyin.

 

4- Dengeli ve sağlıklı beslenin

Saç dökülmesi yeni bir konu değildir, ancak sürekli araştırılan bir konudur. Aslında hepimiz “dengeli beslenme en iyi ilaçtır” sözünü duymuşuzdur. Bilmediğiniz bir şey varsa o da dengeli ve sağlıklı beslenmenin saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabileceğidir. Dengeli beslendiğinizde, vücudunuz saç büyümesi için ihtiyaç duyduğu besinlere sahip olur. Meyve, sebze ve tam tahıllar gibi gıdalar tükettiğinizde, saçınız sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyduğu besinleri alır. Bu tür gıdaları tüketmek aynı zamanda vücudunuzun saç dökülmesiyle ilişkili zararlı toksinlerden kurtulmasına da yardımcı olur.

Sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda bu, kek yerine sebze seçmek kadar basit değildir. Dengeli beslenmek, düzenli egzersiz de dahil olmak üzere günlük aktivitelerinizi beslemek için ihtiyaç duyduğunuz kalori ve besinleri almanıza yardımcı olabilir. Günün doğru saatlerinde doğru türde yiyecekler yemeniz gerekir.

Ispanak, yumurta ve somon gibi sağlıklı gıdalar tüketmek saç sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Meyve, sebze ve tam tahılların yanı sıra çeşitli proteinler ve temel yağlardan oluşan dengeli bir diyet uygulamak önemlidir. Protein açısından zengin bir diyetin saç büyümesine yardımcı olduğu ve saç dökülmesini önlediğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Omega-3 yağ asitleri gibi temel yağlar da saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Birçok insan diyetlerinde yeterli miktarda esansiyel yağ almadıklarının farkında değildir ve bu nedenle saç dökülmesi yaşarlar.

 

5- Düzenli egzersiz yapın

Saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan birçok farklı yöntem vardır, ancak en etkili olanlardan biri düzenli egzersizdir. Egzersiz, foliküllere giden kan akışını ve oksijeni artırarak kafa derinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Ayrıca vücudunuzun metabolizmasını yüksek tutarak saç dökülmesine neden olabilecek zararlı toksinlerin birikmesini önler. Ne kadar çok egzersiz yaparsanız, saçlarınızı kaybetme olasılığınız o kadar azalır.

Stres ve anksiyete, savaş ya da kaç tepkisini tetikleyerek saç dökülmesine neden olabilir. Vücut bu durumdayken, beyin adrenal bezlere kortizol salgılaması için sinyaller gönderir ve bu da saç dökülmesine katkıda bulunabilir. Saç dökülmesini önlemek için düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı bir diyet uygulamak önemlidir. Saç dökülmesi yaşıyorsanız, her gün en az 30 dakika boyunca egzersiz yapmanız önerilir.

Doğal çözüm önerilerimiz saç dökülmesi sorununuza fayda sağlamazsa bir saç uzmanıyla ve belki de bir dermatologla görüşmeniz yararlı olacaktır.

Doğal çözüm önerilerimiz saç dökülmesi sorununuza fayda sağlamazsa bir saç uzmanıyla ve belki de bir dermatologla görüşmeniz yararlı olacaktır.

Sonuç:

Saç dökülmesi rahatsız edici bir durum olmakla birlikte oldukça yaygın yaşanır. Çoğu insanın başına hayatının bir döneminde mutlaka gelebilir. Saç dökülmesini önlemenin birçok doğal yolu vardır. Yine de çoğu durum kişiye özgü benzersiz sebeplere dayanmaktadır. Saç dökülmesine neden olduğunu belirttiğimiz bu genel sebepler dışında farklı birçok nedenle saçlarınız dökülüyor olabilir. Doğal çözüm önerilerimiz saç dökülmesi sorununuza fayda sağlamazsa bir saç uzmanıyla ve belki de bir dermatologla görüşmeniz yararlı olacaktır.

BİZİ INSTAGRAM’DA TAKİP ET!

Bunun gibi harika içerikleri daha sık görmek istersen seni instagram hesabımızı takip etmeye davet ediyoruz. Her hafta rastgele 5 takipçimize birbirinden güzel saç bakım ve güzellik ürünleri dağıtıyoruz.

Bağlantıya tıklayarak @piriltilisaclar instagram hesabını uygulamanda görüntüleyebilirsin. HEMEN TAKİP ET!

Emir Balaban - Hairstyles.. Cut & Color Specialist

Author:

Hairstylist.. Cut & Color Specialist
Neva Professional Academy Education Director

Sen de yorumunu gönder, yayınlayalım:

Bültenimize abone ol!

Yeni içerikler anında posta kutunuzda.