Doğal saç yağları dendiğinde senin de aklına sağlıklı, güçlü, yumuşak ve parlak saçlara sahip olmak için kullanılan bitkisel yağlar geliyor olmalı. Birbirinden faydalı ve etkili bitkisel yağlar, saçlarının pek çok sorununa çare olurken, özellikle yıpranma ve dökülme gibi sorunları ortadan kaldırmakta oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Eğer saçların konusunda çok hassas davranıyor ve kimyasal içerikli ürünler kullanmaktan kaçınıyorsan, saç bakım yağları bir numaralı tercihin olmaya aday! Özellikle de saçın boya, perma ve röfle gibi kimyasal işlemler sonucunda yıpranmışsa, kimyasal olan her şeyden uzak durmak istemen son derece doğal. İşte tam da bu noktada imdadına doğal yağlar ve Neva Kozmetik Botanic serisinin %100 Vegan içerikli https://nevakozmetik.com.tr/botanic/ bakım ürünleri yetişiyor!

Saç çıkaran bakım yağları arasında pek çok bitkisel yağ ismi saymak mümkün. Bu yağlar kendi içerisinde “saç çıkaran uçucu yağlar” ve “saç çıkaran taşıyıcı yağlar” olarak sınıflandırılıyor. İşte yeni saç çıkmasını destekleyen özel saç bakım yağları:

Saç çıkaran uçucu yağlar;

 • limon,
 • lavanta
 • çay ağacı
 • biberiye
 • zencefil yağı

Saç çıkaran taşıyıcı yağlar ise;

 • jojoba
 • lavanta
 • badem
 • hint yağı ve
 • zeytinyağı olarak sıralanıyor.

Bu Doğal Yağlar ile Saç Dökülmesi Tarih Oluyor!

Saç dökülmesi, kadın erkek ayırt etmeksizin hepimizin sıkça yaşadığı sorunların başında geliyor. Uzmanlar günde 100 veya 150 saç teli arasındaki dökülmenin normal olduğunu belirtse de bu sayının artması kellik riskine işaret ediyor.

Saç dökülmesi için bitkisel yağlar, saç dökülmesini durdurarak sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olmayı sağlayan en etkili silahlardan biri. Dökülmeyi durduran doğal yağların başlıcaları; hint, badem, jajoba, ayçiçeği yağı ve argan yağı olarak biliniyor.

 1. Argan Yağı

Sadece Fas’ta yetişen ve çok özel bir doğal yağ olan argan yağı, özel değirmenlerde, Faslı kadınlar tarafından argan ağacının meyvelerinden öğütülerek üretiliyor. Saç dökülmesine karşı argan yağı kullanmak dökülme sorununa çok iyi gelmesinin yanı sıra saç uzatma konusunda da bir hayli etkili.

 1. Jajoba Yağı

Her saç derisi için uyumlu olan bu yağ, jajoba meyvesinin özlerinden üretiliyor. Saç tellerini kırılmalara karşı güçlendirirken, kepek probleminin çözümünde de oldukça etki sağlıyor. Saç için jojoba yağı kullanırken bu yağın kıvamı son derece yoğun olduğundan, saçlarının yalnızca uçlarına uygulamalısın. Özellikle de kıvırcık saçlara sahipsen, bu doğal yağ vazgeçilmezin olacak!

 1. Badem Yağı

Saç dökülmesi için badem yağı kullanmak, saç dökülmesini önlemede bir hayli etkili. Pek çok saç sorununa çare olması ile bilinen badem yağı, saçları güçlendirme ve yoğun bir şekilde besleme özelliği ile de dikkat çekiyor. Badem yağını kullanmak için yağı saçının tamamına uygulayıp sıcak bir havluyla sarabilir, 10-15 dakika bekledikten sonra durulayabilirsin.

 1. Ayçiçeği Yağı

İçeriğinde Omega 3 yağ asitleri bulunan ayçiçeği yağı, saçlarını derinlemesine besler ve onarır. Bu özelliğiyle saç dökülmesine iyi gelen yağlar arasında yerini alan ayçiçeği yağını, saç derine direkt uygulayarak kullanabilirsin.

 1. Hint Yağı

Antibakteriyel özelliği ile öne çıkan hint yağı, saç derisindeki kan akışını hızlandırıyor. Böylece saç dökülmelerini önlemede son derece başarılı sonuçlar ortaya koyuyor.

Saçlarına Sağlık Katarak Güçlendiren Bitkisel Yağlar

Saçların, hiç şüphesiz en önemli parçalarından biri. Bu yüzden saçlarının her zaman parlak, canlı ve en çok da sağlıklı görünmesini istemen oldukça doğal. Bunun yolu ise şüphesiz gür saçlardan geçiyor.

Isı uygulamaları, kimyasal ürün kullanımı, vitamin eksikliği ve hava kirliliği gibi pek çok faktör, saçlarının canlılığını ve sağlığını yitirmesine neden olabilir. İnce ve cılız saç telleri hem görünüm hem de sağlık açısından son derece olumsuz bir etki yaratıyor. Bu durumdan kurtulmak için canlılığını yitiren saçlarını gürleştiren bitkisel yağları kullanmak adeta kaçınılmaz hale geliyor.

Saçı gürleştiren ve uzatan yağlar arasında ise aşağıdaki doğal yağları saymak mümkün:

 • Badem
 • Lavanta
 • Isırgan otu
 • Hindistan cevizi
 • Sarımsak
 • Karanfil
 • Papatya
 • Jajoba
 • Biberiye
 • Menekşe
 • Fındık ve
 • Haşhaş yağı

Yağlı Saçlara Sahipsen Bu Doğal Yağları Mutlaka Denemelisin!

Eğer yağlı bir saç yapısına sahipsen, saçlarını yıkadıktan yalnızca iki saat sonra bile saçlarının yeniden yağlı görünmesine alışık olmalısın. Bu yağlı görünümden kurtulmak için saçını sıkça yıkasan da aslında saçını sık sık yıkamak oldukça zarar veren bir uygulama. Bu durumda yağlı saçlarınla baş etmek için imdadına doğal yağlar yetişiyor. Yağlı saçların için kullanabileceğin doğal bakım yağları arasında Shea yağı, ceviz yağı ve üzüm çekirdeği yağı ön plana çıkıyor.

1.     Shea Yağı

Afrika’da meyve vermesi yirmi beş yıl süren bir ağaçtan elde edilen ve katı bir yağ olan shea yağının içerisinde A, D ve E vitaminleri bulunuyor. Bu sayede saçı onarma ve besleme konusunda oldukça etkili olduğunu söylemek mümkün. Yağlı saçlarda yağı dengelerken, diğer yandan yıpranmış saçları onarmada da son derece başarılı. Yoğun bir kıvama sahip olduğundan, shea yağını yalnızca saç uçlarına uygulayarak kullanabilirsin.

2.     Ceviz Yağı

Saçını derinlemesine temizleyen, nemlenmesinde ve güçlenmesinde son derece etkili olan hindistan cevizi yağı, yağlı saçlar içinde bir numaralı çözümlerden biri. Yağlı saçlara sahipsen saçlarının yalnızca uçlarına Hindistan cevizi yağını uygulayarak kullanabilirsin.

3.     Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm çekirdeği yağı, içerisindeki E vitamini ve antimikrobiyal etkisi sayesinde saçtaki fazla yağın azalmasına yardımcı oluyor. Saçlarının ihtiyacı olan nemi sağlıyor ve bu sayede saçların çok daha parlak ve canlı görünüyor. Aynı zamanda saç uzamasında da hızlandırıcı bir etki gösteren üzüm çekirdeği yağını, saç derine parmaklarınla masaj yaparak uygulayabilirsin. Yağı sürdükten saçını havluyla sarıp sabah kalktığında da durulayabilirsin. Çok daha hızlı sonuç almak istersen, bu işlemi haftada iki veya üç defa uygulamalısın.

Doğal Yağ Karışımları ile Işıl Işıl Sağlıklı Saçlara Kavuşmaya Ne Dersin?

Saçlar için sayısız faydası bulunan bitkisel yağlar, tek başlarına uygulandıklarında da pek çok mucizevi etki yaratıyor. Ancak bu yağları birbirleriyle karıştırıp kullandığında, çok daha etkili sonuçlara şahit olacaksın. İşte saçların için kolaylıkla uygulayabileceğin doğal saç bakım yağı karışımları;

 • Bir yemek kaşığı hafif eritilmiş hindistan cevizi yağı ve 10 damla uçucu bir yağı bir kapta iyice karıştır. 2-3 saat saçında beklet ve sonra durula. Bu karışım sayesinde kepek sorunun hızlıca ortadan kalkacak.
 • 10 damla lavanta yağı, 20 damla zeytinyağı, 20 damla hint yağı ve 7-8 damla susam veya badem yağını, bir kabın içerisine alarak iyice karıştır. Karışımı masaj yaparak saçlarına derinlemesine yedir. 4-5 saat sonra saçını iyice durula. Bu maskeyi haftada bir defa düzenli olarak uyguladığında, saçlarının çok daha hızlı uzadığına şahit olacaksın.
 • 3-5 damla çay ağacı yağı, 1 yemek kaşığı jojoba yağı ve 3 yemek kaşığı hint yağını iyice karıştır. Saç derine yavaşça, masaj yaparak uygula ve maskeyi bir gece saçında beklet. Bu karışım saç tellerini besleyecek ve saçlarının uzamasına yardımcı olacak. Ayrıca pek çok saç derisi sorununa da iyi geleceğine emin olabilirsin.
 • İki yemek kaşığı jajoba yağı veya zeytinyağını, birkaç damla lavanta yağı ile karıştır. Bu karışımı, yeni saçlarının çıktığını görene kadar her gün masaj yaparak uygula. Bu karışım sayesinde saç dökülmesi sorunun bir hayli azalacak.
 • 1 yemek kaşığı hint yağı ve 1 yemek kaşığı seyreltici bir doğal yağı karıştırarak, bu karışımı avucunda ısıt. Daha sonra masaj yaparak saç derine derinlemesine nüfuz etmesini sağla. 1 saat sonra soğuk su ile saç iyice durula. Dökülme sorununun nasıl azaldığına çok şaşıracaksın!

BİZİ INSTAGRAM’DA TAKİP ET!

Bunun gibi harika içerikleri daha sık görmek istersen seni instagram hesabımızı takip etmeye davet ediyoruz. Her hafta rastgele 5 takipçimize birbirinden güzel saç bakım ve güzellik ürünleri dağıtıyoruz.

Bağlantıya tıklayarak @piriltilisaclar instagram hesabını uygulamanda görüntüleyebilirsin. HEMEN TAKİP ET!

Emir Balaban - Hairstyles.. Cut & Color Specialist

Author:

Hairstylist.. Cut & Color Specialist
Neva Professional Academy Education Director

Sen de yorumunu gönder, yayınlayalım:

Bültenimize abone ol!

Yeni içerikler anında posta kutunuzda.