Kısa saç modelleri, saçını kısa kestirmek isteyen herkesin yaptığı ilk araştırmadır. Saçımız kısa da olsa uzun da olsa onu sokabilecek olduğumuz şekiller bizim için çok daha önemlidir. Bu nedenle öğrenmek istediğimiz ilk şey de bu saçla nasıl başa çıkılacağıdır.

Kısa saçlarınız varsa, şekillendirme seçeneklerinizin sınırlı olduğunu düşünebilirsiniz. Ama aslında kısa saçınızı her durum için şekillendirmenin birçok farklı yolu var. Bu blog yazısında size gündelikten resmiye ve eğlenceye kadar her durum için en iyi kısa saç stillerinden bazılarını göstereceğiz. Ayrıca, doğru ürünleri kullanarak kısa saçlarınızı nasıl şekillendireceğiniz konusunda size bazı ipuçları vereceğiz.

Birçok kısa saç modeli vardır ve bazıları saç tipiniz için diğerlerinden daha iyidir. İnce, dalgalı saçlarınız varsa, daha kısa bir saç stili tercih etmek isteyebilirsiniz. Kısa saçların bakımı da daha kolaydır. Uzun saçlar bir süre sonra kontrol edilemez hale gelebilir.

Tüm yaşadıklarımızı aslında saçlarımızla ifade etmez miyiz? Gerginken saçlarımızı daha sıkı toplarız. Kendimizi kötü hissediyorken dünyayı umursamadığımız gibi saçlarımızı da umursamayız. Sıkılgan bir dönemden geçiyorsak saç rengimizle, şeklimizle oynarız. Artık bir şeylerden kurtulmak, yüklerimizi atmak istediğimizdeyse saçımızı kısaltırız.

Bu yazımızda sizin için kısa saç modelleri ile ilgili birkaç başlığı toplayarak yardımcı olmaya çalışacağız.

 

Henüz karar veremeyenlere: Kısa saç modelleri

Kısa saç kesim modelleri, artık saçının uzunluğundan sıkılan okuyucularımızın imdadına yetişecek. Kısa saç kesimleri, özellikle yaz aylarında saçların sıkıntısından bizi kurtarıyor. Sizin de saçınızın uzunluğu artık gözünüze batmaya başladıysa kesimi artık kaçınılmaz oluyor.

Birçok kadının korkulu rüyası kısa saç, kolay kullanım rahatlığıyla size vakit kazandırıyor. Çoğu model yıka çık olarak kullanılabiliyor. Kısa saç sayesinde birçok kadın kuaförde uzun vakitler kaybetmiyor. Kısa saçların bakımı da oldukça kolay oluyor. Düzenli olarak kesilen saçlar kırılarak yıpranmış bir görüntüye yol açmıyor.

 

Wolf cut kısa saç modeli

Wolf cut kesimi,  70’lerin havalı kızlarının hacimli ve dalgalı saç kesimlerine verilen addır. Wolf cut kesiminde arkadaki uzun kısımlara daha çok hacim veriliyor ve üst kısımları daha kısa tutamlara yer bırakılıyor.

Bu kısa saç modeli, stil vermeyi kolaylaştıran ve çok fazla hacim yaratan asi bir görünüme sahiptir.  Doğal olarak kıvırcık saçlar için en iyisidir, ancak daha da öne çıkması için vurgular da ekleyebilirsiniz.

Kesim, üst kısımda daha fazla hacim oluşturduğu ve uçlara doğru inceldiği için doğal olarak kıvırcık olan saçlar için en iyi sonucu verir. Ayrıca düz veya orta uzunlukta saçlarla kullanabileceğiniz için çok yönlüdür. Kesime genç bir görünüm katacak olan patlamalarla da iyi çalışır. Yüzünüze ve yüz hatlarınıza dikkat çekmek için kaküllü bir wolf cut da uygulayabilirsiniz.

Wolf cut çoğu saç tipinde harika görünüyor. Hem uzun hem de kısa saçlar için yaptırabilirsiniz. Saçınız doğal olarak ince veya dalgalıysa, saçınızı daha kısa kestirmek isteyebilirsiniz. Bu saçınıza daha fazla hacim verecek ve yüzünüzü çerçeveleyecektir.

Kuaföre gitmek istemiyorsanız, saç kesimini evde yapmayı deneyebilirsiniz. İnternette nasıl görüneceğinizi gösteren birkaç video var. Bu harika bir kendin yap seçeneği olsa da, stilin iniş çıkışlarına hazır olun.

Wolf cut kesimde amaç saçı dolgun ve yoğun göstermektir. Bu nedenle kesim yapılırken saç uçları olabildiğine inceltilir. Bu sayede saçın üst kısımlarının daha kabarık gözükmesi sağlanır.

Bu kesim tarzı, ince saç tellerine daha çok yakışır dense de tüm saç tipi ve uzunluklarında gayet güzel duruyor. Sonuç olarak dağınık ve rockçı bir hava kazanmak isteyen herkesin yaptırabileceği güzel bir kesim modelidir.

 

Pixie kısa saç modeli

Kısa Saç Modelleri: Pixie Cut

Kısa Saç Modelleri: Pixie Cut

Pixie Cut en popüler kısa saç modellerinden biridir, genellikle yanları çok kısa ve arkası ama üst kısmı daha uzundur. Bu saç modeli adını Pixie adı verilen mitolojik bir figürden alır. Ayrıca özellikle kısa saç boyunu ve temiz görünümünü seven kadınlar arasında en popüler kesimlerden biridir.

İnce saçlarınız varsa, peri kesimi saçınızın hacimli ve dolgun görünmesini sağlayabilir. Ayrıca tombul yüzlü kişilerde harika görünüyor. Saçınıza biraz vücut ve sıçrama vermek için doku verebilirsiniz. Uzunluk iki ila dört inç arasında olmalıdır. Kısa bir peri, oval yüzlü insanlarda işe yarayabilir.

Kesiminizin daha göz alıcı olmasını istiyorsanız, katmanlı olanı seçin. Katmanlar Pixie’ye hareket ve hayat katar. En iyi yanı, bir perinin her yaştan insana iyi görünmesidir. Jada Pinkett Smith, yıllarca bu modeli kullanan bir ünlü örneğidir.

Pixie saç kesimi, maskülen – feminen karışımı bir saç modelidir. Sıcak yaz aylarında bu saç modelinin kurtarıcı olduğunu söylemezsek hata yapmış oluruz. Pixie kesim tarzında saçın üst kısımları uzun, orta ve kenar kısımları ise kısa kesilir.

Peki Pixie saç modeli hangi yüz tipine daha uygun? Pixie kesim, oval yüz tipine sahip kadınlarda çok daha güzel duruyor.

 

Kısa bob saç modeli

Kısa bob kesimi, özellikle kıvırcık kısa saç modeli arayan hanımlar için kaçırılmaması gereken bir fırsat. Bu kesimde saçınız çeneniz ve omzunuz arasında kalacak. Buklelerinizi yoğun haliyle sergileyecek ve havalı bir görünüm elde edeceksiniz.

Kısa bob saç kesimi çok yönlüdür ve birçok farklı şekilde kullanılabilir. Saçınızın üst yarısını dağınık bir topuzla toplayabilir ya da at kuyruğu yapabilirsiniz. Yerinde tutmak için renkli bir toka da kullanabilirsiniz. Bu kısa saç modeli, renk sıçraması eklemek için de mükemmeldir. Bu stil aynı zamanda ombre bob olarak da bilinir. Çok abartılı görünmese de saça biraz doku ve hacim ekler.

İnce saçlı olanlar için bob saç kesimi mükemmel bir stildir. Tekstüre edici köpük veya sprey, kısa bobunuza ekstra bir hacim artışı sağlayabilir. Kısa bobları şekillendirmek de kolaydır.

Kısa bob, herhangi bir stille eşleştirilebilen çok yönlü bir saç kesimidir. Bu kesim, iş için sofistike bir görünüm veya eğlenceli bir tarz olabilir. Eşsiz bir görünüm elde etmek için düz veya katmanlı tercih edebilir, parçalara ayırabilir veya kıvırabilirsiniz. Ayrıca bakımı kolaydır, bu da onu kısıtlı zamanı olan kadınlar için mükemmel kılar.

 

Önden arkaya kısalan bob saç modeli

Kısa Saç Modelleri: Önden Arkaya Bob Saç Kesimi

Önden arkaya bob, cansız buklelerinizi daha hacimli hale getirebilecek çok yönlü kısa saç modellerinden biridir. Konik teller kalınlık ve doku ekler ve ayrıca donuk kilitlere biraz renk eklemek için harikadır. Sarışın vurgular, kesime bir miktar tatlılık katabilir. Bazı insanlar saçlarının ön kısmında, kıvrılabilecekleri veya düz olarak kullanabilecekleri daha uzun katmanlar kullanmayı tercih ederler.

Önden arkaya bob saç kesimi çok yönlü bir stildir. Bu kesim önden arkaya göre daha uzundur. Kısa bir lob olarak giyilebilir veya daha uzun bir stil olarak katmanlı olabilir. En çok kıvırcık saç tipleri için uygundur.

Önden arkaya kısalan bob kesimi, genç hissettirecek havalı bir kesimdir. Bu kesim modelinde saçın ense kısmı en kısa olan taraftır. Önlerdeki tutamlar uzun bırakılır ve arkaya doğru ilerledikçe saç kısalır. Dikdörtgen, üçgen ve kalp şekilli yüz hatlarındaki keskinliği yumuşatmak için birebirdir.

 

Küt kısa saç modeli

Kısa Saç Modelleri: Küt Kısa Saç

Kısa Saç Modelleri: Küt Kısa Saç

Küt saç kesimi, 90’ların popüler kesimlerinden biridir. Kestirdikten sonra hiç uğraştırmayan bu modelde saçını yıkayıp çıkabilirsin. Her şekilde güzel görünecektir.

Kısa küt saç modelleri, yüzü küçük, oval ve yuvarlak yüz hatlarına sahip hanımlarda daha güzel durmaktadır.

Küt saç kesimlerinin bakımı kolaydır ve yüzün mükemmel özelliklerini geliştirir. Bu kesim türü minimum düzeyde bakım gerektirir ve saçlarını çok fazla çaba harcamadan canlı ve canlı göstermek isteyen erkekler için mükemmeldir. Eklenen doku için biraz saç balmumu uygulayabilir ve saçı istediğiniz gibi düzenlemek için bir tarak kullanabilirsiniz.

Bu tip saç kesimi aynı zamanda kalın saçlar için de idealdir ve kare yüzlü ya da elmas şekilli yüze sahip kadınlar için mükemmel bir geçiş stilidir. Bu tür saç kesiminin uzunluğu genellikle boyun veya omuz uzunluğudur. Küt saç kesimleri şık ve modaya uygun, ancak saç inceyse biraz tel gibi görünüyor. Bu saç kesiminin küt uçları, yüzün darlığını dengeler ve yüzün daha dengeli görünmesini sağlar. Bu tür saç kesimi, patlama veya yüzü çerçeveleyen saçaklarla şekillendirmek kolaydır.

Klasik orta kısım birçok Y kuşağı için geleneksel bir seçim olsa da, bu kesim kuralları çiğnemeyi sevenler tarafından kullanılabilir.

 

Boyish saç modeli

Kısa Saç Modelleri: Boyish Saç Kesimi

Kısa Saç Modelleri: Boyish Saç Kesimi

Boyish saç kesimi, maskülen tarzı benimsemiş kadınların saç modelidir. Kısa erkek saç kesimi tarzında olan bu kesim çok cool bir görüntü oluşturuyor. Kendine has tarzı olan kadınlarımızda fazlasıyla güzel duruyor.

En klasik çocuksu saç stillerinden biri, çok çeşitli yüz şekillerine uyan inanılmaz derecede çok yönlü kısa saç modellerinden biridir. Alternatif olarak, saçı yüzünüzden uzak tutacak ve hacim kazandıracak bir yan parça kullanabilirsiniz. Şık bir podyum çekiciliğine sahiptir ve çok az stil gerektirir. Saça ekstra hacim kazandırmak için doku ekleyebilirsiniz.

Bu tarzın bakımı da son derece kolaydır. Yerinde tutmak için jel veya balmumu kullandığınızdan emin olun. Bu stil, rahatlamış ve düzenli olarak şekillendirilmesi gerekmeyen doğal saçlar için harika bir seçimdir.

 

Kaküllü kısa saç modeli

Kısa Saç Modelleri: Kaküllü Kısa Saç Modeli

Kısa Saç Modelleri: Kaküllü Kısa Saç Modeli

Kaküllü kısa saç modelleri, düzgün kesildiği sürece her yüze ve saça yakışan modellerdir. Ancak kakül kesimini alnınıza uygun şekliyle yaptırmanız gerekiyor. Eğer dar bir alnınız varsa mikro kakül tercih etmeli eğer geniş bir alnınız varsa da perçem şeklindeki kakül kesimlerini tercih etmelisiniz.

Kaküllü kısa saç modeli hem çok yönlü hem de eğlenceli olabilir. Yanlara veya arkaya doğru fırçalanabilirler ve kısa saçların daha kalın görünmesini sağlayabilirler. Yüz özelliklerini vurgulamak için kullanılabilir. Kaküllü katmanlı bir saç modeli, görünümünüze biraz seksi bir hava katacaktır.

Kaküllere sahip kısa bir saç modeli, birçok farklı kıyafet türüyle giyilebilir. Gündüz ve akşam etkinlikleri için iyi bir seçimdir. Çoğu elbise türüyle birlikte kullanılabilir ve çeşitli hava koşullarında iyi gider.

 

Undercut saç modeli

Kısa Saç Modelleri: Undercut Saç Modeli

Kısa Saç Modelleri: Undercut Saç Modeli

Undercut saç modeli, en çılgın saç kesimlerinden birisidir. Bu saç kesiminde saçın ense kısmı kazıtılır. Kalan kısmı ise uzun bırakılır. Kazıtılan ense kısmını istediğiniz gibi şekillendirebilir, yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

Kadınlar için undercut saç modeli, güzelliğinizi geliştirmenin ve sizi kalabalığın arasından öne çıkarmanın modaya uygun bir yoludur. Saçınız ister uzun ister kısa olsun, şık ve yüz şeklinize uygun bir undercut saç modeli oluşturabilirsiniz. Undercut kesimlerin bakımı ve şekil vermesi çok kolaydır.

Bir kadın, undercut saç kesimini parlak renkler veya geometrik şekillerle vurgulayabilir. Pembe ve yeşil, sıcak havalar için idealken, mor ve mavi kış aylarında daha çarpıcı görünür. Alt kesimi vurgulamak ve vurgulamak için hayvan baskıları veya ışıltılı pudra ile de deneyler yapabilirsiniz. Alt kesimi nasıl şekillendireceğinizden emin değilseniz, saçınızı at kuyruğu veya topuz yapmayı deneyin.

Bu kesim en çok kısa saçlı kadınlar için uygundur, ancak orta veya uzun saçlı kadınlarda da kullanılabilir. İsterseniz, alt kesimi biraz daha keskin gösterecek kadar ileri gidebilirsiniz.

BİZİ INSTAGRAM’DA TAKİP ET!

Bunun gibi harika içerikleri daha sık görmek istersen seni instagram hesabımızı takip etmeye davet ediyoruz. Her hafta rastgele 5 takipçimize birbirinden güzel saç bakım ve güzellik ürünleri dağıtıyoruz.

Bağlantıya tıklayarak @piriltilisaclar instagram hesabını uygulamanda görüntüleyebilirsin. HEMEN TAKİP ET!

Emir Balaban - Hairstyles.. Cut & Color Specialist

Author:

Hairstyles.. Cut & Color Specialist
Neva Professional Academi Education Director

Sen de yorumunu gönder, yayınlayalım:

Bültenimize abone ol!

Yeni içerikler anında posta kutunuzda.