Keratin bakım, çeşitli nedenlerden dolayı cansızlaşmış ve yıpranmış görüntüdeki saçlarımızı onarmak için yapılan bir saç bakım çeşididir. Saç yapısına uygun ürün kullanmama, yüksek ısılı işlemler uygulama, şekillendirici ürünlerin saçta kalması ve türlü nedenler saçınızın sağlık durumunu belirleyen faktörlerdendir.

Hiçbir kadın aynada yıpranmış saçlar görmek istemez. Bu nedenle de yaptırdığı işlemlerin yarattığı hasarı kapatmak için türlü yöntemler arar. Ne yapacağını şaşırmış bir halde türlü yağlara, maskelere, ürünlere paralar yağdırarak eski hallerine kavuşmak isterler.

Bu uygulamalarla birlikte saçları için hızlı bir sonuç alamayacaklarını anladıklarında ise ilk uygulamadan itibaren istedikleri görünüme kavuşmalarına elverişli olan keratin bakım onlar için kaçınılmaz olur.

Saçımızın sağlıklı olması, saçımızdaki keratin ile doğru orantılı olarak ölçülebilir. Bu nedenle yıpranan, parlaklığını ve nemini kaybeden sağlıksız saçlara dönem dönem keratin yüklemesi yapılarak saç eski haline geri döndürülmelidir.

Keratin bakımı nedir?

Keratin bakımı, saçın daha sağlıklı ve daha canlı görünmesini sağlayacak olan keratin uygulamaları ve işlemlerine denir. Peki adını sıkça duyduğumuz bu keratin nedir?

Keratin nedir?

Keratin, insan vücudunda saç, tırnak, diş ve derilerde bulunan, vücut tarafından doğal olarak üretilebilen bir protein çeşididir. Bu nedenle aslına bakıldığında keratin, saçımızın daha dayanıklı, parlak ve sağlıklı olmasını sağlar.

Saç şekillendiricilerin yıprandırıcı etkileri, boya ve röfle gibi saçı yoran renk değiştirme işlemleri, güneş ışınlarının zararlı etkileri, fazla ısıyla saç şekillendirme ve diğer dış eylemler nedeniyle saç yapımızdaki bu protein çeşidi hasar alarak kaybolabilir ve böylece yıpranmış bir saç yapısı oluşturur.

Keratin bakım ile birlikte yukarıdaki çeşitli sebeplerden dolayı hasar almış saçların tekrar canlanması ve dolgun, sağlıklı bir görünüm elde edilmesi sağlanır.

Keratin bakımı ne işe yarar?

Keratin bakımı saçınızda eksilen keratin miktarının bakım sayesinde yerine konulmasıyla birlikte saç onarılmasına yarar. Nemini tutamaz hale gelen, esnekliğini kaybeden, kuruyan, elektriklenerek kabaran ve bu nedenlerle birlikte şekil almakta da bir hayli zorlanan saçınızın eski haline dönmesi, keratin sayesinde mümkün olur.

Evde kullanım amaçlı formüllerle oluşturulmuş keratin bakım kremleri günlük fayda sağlarken kuaför salonlarında daha kapsamlı olarak yapılan ve ısı işlemleriyle yapılan keratin bakımı 3-4 ay daha kalıcı etkiler gösterir.

*her keratin ürünü / bakımı saçı düzleştirmez bazı formüller sadece bakım yapar ve kabarıklığı sakinleştirir. Ürün seçimini kullanım ve saç ihtiyacınıza göre belirleyin. *

Keratin bakımı faydaları nelerdir? 

 • Saç boyaları ve kimyasal nedenlerden dolayı yıpranmış, matlaşmış saçlarınıza ihtiyacı olan bakımı yapar.
 • Saçın dış kapaklarını yapıştırarak sabitlemesi özelliği ile birlikte saçınız ışığı çok daha iyi bir şekilde yansıtır ve bu sayede saçınızın her zamankinden çok daha parlak olmasını sağlar.
 • Saçlarınızın daha dolgun gözükmesine olanak sağlar.
 • İncelmiş saç tellerinizin kalınlaşmasına yardımcı olur.
 • Kalınlaşan saç tellerinizin koparak dökülmesini önler.
 • Elektriklenen, kabaran ve kolay şekil almayan saçlarınızı düzleştirerek fönlenmiş gibi bir etki yaratır.
 • Keratin bakım sonrasında saçlar daha parlak ve yumuşak bir hal alırlar.
 • Keratin bakım, saçın daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Uygulama sonrası kullanıcı yorumlarına göre saçların daha hızlı uzadığı da gözlemlenmiştir.

Keratin bakım faydaları, yukarıdaki maddeler halinde şekillense de saç tipinden saç tipine farklılık gösterebilme ihtimali her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Keratin bakımı nasıl yapılır?

“Keratin bakımı nasıl yapılır?” sorusu tüm bu faydaları öğrendikten sonra herkesin aklında gezinen sorulardan biriydi. Kimse tarafından bilinmediği dönemlerde profesyonel eller tarafından yapılması önerilirdi. Neyse ki şimdilerde başarılı ürünlerin ortaya çıkmasıyla evde de keratin bakım yapmak mümkün.

Evde keratin bakımı nasıl yapılır?

Evde keratin bakımı nasıl yapılır?

Öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken konu kullanılacak olan keratin bakım ürünü içeriğinin kimyasal olmaması ve saçımızda kalıcı bir etkiye sahip olmasıdır. Saçınız yıkandıkça, deniz ve havuza girip o suyla temas ettikçe, şampuanlarınızı kullandıkça saçınızda etki etmeyecek ürünler size hem maddi kayıp hem de zaman kaybından başka bir şey sağlamayacaktır.

 • Keratin bakımı, saçınızın özel bir şampuanla yıkanmasıyla başlar.
 • Şampuan sayesinde saç derinlemesine temizlenir.
 • Ardından saç birkaç eşit parçaya ayrılır.
 • Keratinin her bir saç teline işlemesi için tutam tutam ayrılır.
 • Bir fırça yardımıyla diplerden uçlara doğru sürülür ve saç uçlarına kadar taranarak saça tamamen yedirilmesi sağlanır.
 • Uygulamanın ardından sürülen keratin ürünü saçta yaklaşık olarak 20-30 dakika bekletilir.
 • Saçta sabitleme işlemi için saç fön makinesiyle kurutulur ve sonrasında da saça fön çekilir.

Evde keratin bakım nasıl yapılır?

Kendi başınıza evde keratin bakım yapmak mümkündür. Peki evde keratin bakım nasıl yapılır?

 • Öncelikli olarak tamamen doğal içerikli olmasına dikkat ettiğimiz bir şampuanla saçlarımızı var olan kimyasal kalıntılardan arındırmak amacıyla, sıcak suyla ve iki defa olacak şekilde yıkıyoruz.
 • Havlu veya kurutma makinesi yardımıyla saçımızı kurutuyoruz.
 • Ardından işlem için kullanacak olduğumuz ürünü boya yapıyormuş gibi parmak uçlarımız veya bir fırça yardımıyla uyguluyoruz.
 • Ürünü saçınızda bekleteceğiniz süre bilgi kısmında yazıyor olmalıdır, bildirilen süre kadar bekletiyoruz.
 • Bekletme işlemi sonrasında saçımızı duruluyoruz ve burada da saçımızı iki defa olacak şekilde yıkıyoruz.
 • Durulama işlemi sonrasında saçımız hafif nemli kalacak şekilde kurutma makinesi veya bir havlu yardımıyla saçımızı kurutuyoruz.
 • Son olarak saçımıza fön çekiyoruz ve işlemi bitiriyoruz.

Evde saç bakımı yapmak isteyenler için: Saç Bakımı Sırlarımızı Paylaşıyoruz – Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuaförde keratin bakım yaptırırken nelere dikkat edilmeli?

Kuaförde keratin bakım yaptırmadan önce detaylı bir araştırma yapmalısınız. Çevrenizdeki kuaförlerden en uygun olanını sadece bu şekilde bulabilirsiniz. Seçeceğiniz kuaförün mutlaka daha öncesinde bir başka müşterisine keratin bakım yapmış olması gerekmektedir. Kimsenin deney tahtası olmadığınızdan emin olmalısınız. Daha önce keratin bakımı yapmış olan kuaförlere gitmiş müşterilerle iletişime geçip, bakım ve sonrası kuaförün kişiyle ilgilenmesiyle ilgili sorular sorabilirsiniz. Müşterilerin yorumları, memnuniyet ve şikayetleri çok daha önemlidir. İçinize sinen kuaförü bulduğunuzda bakımın ilk adımını tamamlamış olacaksınız.

Keratin bakım sonrası nelere dikkat etmeliyiz?

Keratin bakım sonrası da işlemin kalıcılığını arttıracak ve saça daha kolay işlemesini sağlayacak bazı dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Keratin bakım işleminden sonraki 48-72 saatlik zaman diliminde saçınızı yıkamamalısınız.
 • Terlemeye neden olacak spor, dans, sauna vb. gibi faaliyetlerden uzak durmaya çalışmalısınız.
 • İşlem sonrasındaki 2 gün içerisinde saçınız kazara ıslanırsa kurutma makinesiyle kurutmalısınız.
 • İşlem sonrasındaki 48 saat içerisinde saçınızı düz tutmaya çalışın.
 • İşlemden sonraki her yıkamada saçınızı kendi kendini kurumaya bırakmadan, saç kurutma makinenizle kurutmalısınız.
 • Keratin sonrasında saçlarınızı sıkı bir şekilde toplamaktan ve sıkı tokalar, saç bantları vb. kullanmaktan kaçınmalısınız.

Keratin bakımın zararları var mıdır?

Öncelikle eğer kendiliğinden çok ince ve düz saçlarınız varsa bu uygulamayı tamamen aklınızdan çıkarmanız gerekir. Keratin bakım uygulaması daha çok kıvırcık ve/veya kalın dokulu saçlara yapılması gereken bir uygulamadır.

 • Keratin bakımı uygulamasının saçınızda sürekli olarak aynı görüntüyü elde edebilmesi için düzenli aralıklarla yenilenmesi şarttır. Bu düzenli yenileme süreci sıklaştığında saçı yoracağı sebebiyle saçta hasara neden olabilmektedir.
 • Keratin bakımı saçın daha düz bir görünüm elde etmesini sağlayabilir ama kıvırcık saç tipindeki kişilerin saçlarını düzleştirmek amacıyla uygulanamaz.
 • Açık saç renklerine sahip olan ve sık sık boya uygulaması yaptıran kişilerin saçlarında aşırı kuruma etkisi gösterebilir.
 • Uzun süre solunmuş olan keratin bakım ürünü sağlık açısından risk teşkil edebilir. Bu nedenle uygulamanın yapıldığı ortamdaki hava sirkülasyonunun sağlanması çok önemlidir.
Keratin bakımı genel olarak faydalı bir işlemdir, ancak nadir de olsa saç türlerine göre bazı zararları olabilir.

Keratin bakımı genel olarak faydalı bir işlemdir, ancak nadir de olsa saç türlerine göre bazı zararları olabilir.

Keratin bakımı yaptıranların yorumları nelerdir?

Keratin bakımı yaptıranlar yorumlarıyla olumlu veya olumsuz deneyimlerini çeşitli sitelerde, sosyal medya platformlarında paylaşmışlardır. Sizler de bu deneyimleri öğrenip göz ardı etmeyerek keratin bakımı ile ilgili yolculuğunuza karar verebilirsiniz.

Keratin bakımı ekşi sözlük yazarları tarafından şu şekilde yorumlanmış;

“33 yaşımdan sonra saçlarımı şekilden şekile sokan, herkes tarafından beğeniyle karşılanan bakım. 1 hafta öncesine kadar keçe gibi bakımsız saçlarım vardı.”

 

“Saç dökülmesini ciddi oranda azaltan işlem. Ortalıkta dönen muhabbetler yüzünden kuaföre gitmekten nefret eden bir insanım. Saçımı yılda 1 kez kestiririm. Ama bunu yaptırmak lazımmış gerçekten çok fark etti, saçım baya canlandı.”

-endlesslove

“Yeryüzündeki en muhteşem olay. 3 gün önce yaptırdım. Baya uzun bi işlemdi, diğer adı da keratin yüklemesi. 2-3 gün yıkamamamı ve saçımı iz yapmaması için toplamamam gerektiğini söyledi kuaförüm. Şu an itibariyle yıkandım ve saçımı kuruttum. saçlarım baya fönlü gibi kaldı. Hiç elektriklenme, kabarma yok ve dümdüz. (“keratin bakımı – ekşi sözlük”) parlak, sağlıklı ve çok kolay taranıyor. Reklamlardaki gibi tarak saçımdan akıyor sanki. bunu yaptırmadığım yıllarıma yanarım.”

-exelti

“Saçlarım genelde sağlıklıdır, parlaktır ama haliyle boyalar yüzünden zaman zaman yıpranıyor. Bu keratin bakımı denen mucize şey saçlarınızı parlak,yumuşak yapıyor. seneler evvel sarı saçlıyken neden bilmiyordum diye hayıflanırken bi anda sevmememe rağmen yine sarışın oldum. Ve keratin bakımı imdadıma yetişti.”

-blondierabbit

“5-6 ayda bir düzenli yaptırdığım bakımdır. Çok memnunum çünkü saçlarınız yumuşacık, bakımlı duruyor. Ayrıca düzleştirmek ya da fönlemek durumunda kalmıyorsunuz. Duştan çıkıp kurutsanız dahi anında dümdüz saçlarınız oluyor. Tek bir şeyi var boyadıktan sonra etkisi azalıyor. Bir de yaptırdıktan sonra mutlaka sülfatsız, parabensiz şampuan kullanmanız gerekir ki etkisi uzasın. Tavsiye ederim.”

-sincap alvin

‘’Saçlarıma keratin yüklemesi yaptırdım. 2 seansmış ama ben 1. seansı yaptırdım, 2. seansı yaptıramıyorum. Çünkü kokusu çok ağır gözlerimi yakıyor, burnumun direğini sızlatıyor. Çok iyi bir uygulama olabilir ama hassas ciltler için uygun değil galiba. Yine de saçlarım eskisi kadar kabarmıyor ve yumuşacık.’’

-yellowdiamond

*Pırıltılı Saçlar Notu: Keratin bakımı sırasında sağlanan hava dolaşımının ve temiz hava girişinin ne kadar önemli olduğunu bu yorumla birlikte anlayabilirsiniz.

 

Keratin bakımı kadınlar kulübü üyeleri tarafından bu şekilde yorumlanmış;

“Ben 2 gün önce saçıma keratin yüklemesi yaptırdım, saçlarım aynı gün içerisinde 2 defa açma işlemine maruz kaldı. Bukle bukle olan güzel saçlarım, açılma işleminden sonra bir kutu pişmaniye görünümü aldığından dolayı daha iyi bir kuaföre gitme gereksinimi duydum. (“Saç Dökülmesi, Yıpranmış, Kırılmış Saçlar – Kadınlar Kulübü”) (“Saç Dökülmesi, Yıpranmış, Kırılmış Saçlar – Kadınlar Kulübü”) Mağdur olduğum durumu anlattım ve bana keratin yüklemesi yapacaklarını söylediler. Saçlarım 1 kat boyandı ve üzerine keratin yüklemesi + fön çekildi. Fönden sonra biraz kuruluk olsada, bugün yıkadığım saçlarım gayet güzel gözüküyordu.” (“Saç Dökülmesi, Yıpranmış, Kırılmış Saçlar – Kadınlar Kulübü”)

“Ben de Ankara’da yaptırdım. Çok memnun kaldım. Saçlarım çok parlak ve canlı duruyor.”

“Ben de keratin yüklemesi yaptırmıştım röfleden hemen sonra. Memnun kaldım, bence yaptırmanda yarar var.”

“Ben birkaç ay önce keratin yüklemesi yaptırdım saçlarıma, saçlarım çok parlak oldu, taranması kolaylaştı. En önemlisi de ombre olduğu halde uçlarda kırık çok az aradan 5 ay geçmesine rağmen… Bir ay sonra tekrar yaptıracağım. Çok çabuk olan bir şey, ilaç sürülüp düzleştirici gibi bir aletle düzleştiriliyor ama o alet yüklemeyi yapıyor asıl ve saçlar daha güzel fön tutuyor…. Ben çok memnun kaldım…”

 

Evde keratin bakımı yapanlar başlığı için KizlarSoruyor kullanıcıları tarafından yapılmış yorumları ise bu tarafta;

“Keratin bakım yaptırıp memnun kalmayan görmedim bugüne kadar saçları inanılmaz değiştiriyor. Ancak bazı keratin setlerinde kimyasal oranı çok yüksek ve kullananlar keratin etkisi geçtiğinde saçlarının eskisinden daha kötü olduğunu belirtmiş. Buna maruz kalmamak için güvendiğiniz markaları tercih etmenizde yarar var.” (“Evde Keratin Bakımı Yaptıranlar ve Kullanıcı … – KizlarSoruyor”)

“Ben keratin bakımımı evde kendim yapıyorum artık. Önceden kuaförde yaptırıyordum ama onlarda kimyasal içerik olduğunu ve belli sürelerde yaptırmazsam saçımın daha kötü olacağını sonradan öğrendim. (“Evde keratin bakımı nasıl yapılır? : Yüksek Topuklar”)

Çünkü yaptırdıktan 3 ay sonra falan saçlarım yaptırmadan önceki halinden çok daha kötü bir hal aldı. O yüzden araştırdım ve doğal keratin seti yapmam gerektiğini gördüm internetten sipariş verdim, kullanınca zaten farkı anladım ama yine de denemek için seti kullanıp 4 ay falan ara verdim. Saçlarım hâlâ sıkıntısız kalıcı bir etki yani diğeri gibi belli süre sonra daha kötü yapmadı. (“Keratin bakımının tehlikeleri ve 6 doğal tedavisi – Ayşe Tolga …”)

Saçlarım için artık başka bir ürün kullanmıyorum, bakımından şampuanına kadar saçlarımda sadece patentli keratin kullanıyorum artık. Tabi bunlar bu saçı düzleştiren tamamen kimyasal ve fönden oluşan olay değil sadece bakım için olanlardan bahsediyorum.” (“Evde Keratin Bakımı Yaptıranlar ve Kullanıcı … – KizlarSoruyor”)

“Benim saçlarım fön kullan, düzleştir derken baya yıpranmıştı. Keratin kullandım, saçlarım gerçekten daha sağlıklı ve güçlü oldu.” (“Evde Keratin Bakımı Yaptıranlar ve Kullanıcı … – KizlarSoruyor”)

“Baya düzenli yaptırdım çok severim, bir zararı da dokunmadı ama ucuza yaptırmamak lazım kaliteli bir yere yaptırmak lazım. Her yaptırdığımda 3 ay falan düzgün kaldı.”

 

Keratin bakımı ürünleri nelerdir?

Saçlarınızı kurtarmak için çabalarken bir katkı da bizden olsun istedik ve sizin için aşağıya saçlarınıza yardımı dokunacak olan evde keratin bakımı ürünleri ile oluşturulmuş bir liste hazırladık;

Keratin Smooth Repair Dose

Keratin Smooth Repair Dose kuru, yıpranmış, boyalı ve permalı saçlar için üretilmiş özel formüllü krem formunda besleyici bir bakım kürüdür. İçeriğindeki keratin bitkisel ekstratlar ve özel besleyiciler sayesinde saça ihtiyaç duyduğu temel aktif maddeleri kazandırır. Hızlı etkisi ile birlikte saçınıza yumuşaklık, esneklik ve doğal parlaklık kazandırır.

Keratin Smooth Bakım Spreyi

Keratin Smooth Bakım Spreyi, yıpranmış saçınızın gücünü arttırır. Nemi saçınıza hapsederek saçınızın sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Saçınızı dış etkenlere karşı koruyarak saç renginizi kusursuzlaştırır.

Keratin Smooth Bakım Yağı

Keratin Smooth Bakım Yağı, içerdiği keratin sayesinde yıpranmış saçınıza bakım yapar ve yumuşatır, bu sayede elektriklenmeyi de anında önler. Pürüzsüz, neme ve ısıya karşı dayanıklı saçlar sağlar. Saçınızı ağırlaştırmadan kolayca şekillendirme imkanı sağlar.

Keratin Smooth Onarıcı Maske

Keratin Smooth Onarıcı Maske, içeriğindeki keratin sayesinde yıpranmış saçınızı onarır ve sağlıklı bir görüntü elde etmenizi sağlar. Saçınızın nemini korumaya yardımcı olarak saçınıza ipeksi bir yumuşatma ve parlaklık kazandırır. Formülündeki yoğun nemlendiriciler ve onarıcılar ile birlikte kontrol edilebilir saçlar ve kolay şekillendirme imkanı verir.

Keratin Smooth Saç Kremi

Keratin Smooth Saç Kremi de diğerleri gibi keratin içermesi sebebiyle saçınızı onararak çok daha sağlıklı bir görüntüye kavuşmasına olanak tanır. Saçta mükemmel yumuşatmayı sağlayarak ipeksi bir görünüm oluşturur. Saçınızı kolaylıkla şekillendirmede yardımcı olur.

Keratin Smooth Şampuan

Keratin Smooth Şampuan, çok kuru ve hasar görmüş tipteki saçlar için önerilir. Keratin ve biotin içeren formülüyle saçı yenileyerek sağlıklı bir görüntü oluşmasına yardımcı olur. İçeriğindeki multi-vitamin kompleksiyle birlikte ışıldayan ve ipeksi saçlara kavuşmanızı sağlar.

Keratin Smooth Onarıcı Bakım Kremi

Keratin Smooth Onarıcı Bakım Kremi, çok kuru ve hasar görmüş saç dokularını onarmak amacıyla aktif maddeler ile formüle edilmiştir. Durulanmayan formuyla birlikte saçınıza yumuşaklık ve parlaklık verir. Saçı ağırlaştırmaz ve saçta kalıntı bırakmaz.

BİZİ INSTAGRAM’DA TAKİP ET!

Bunun gibi harika içerikleri daha sık görmek istersen seni instagram hesabımızı takip etmeye davet ediyoruz. Her hafta rastgele 5 takipçimize birbirinden güzel saç bakım ve güzellik ürünleri dağıtıyoruz.

Bağlantıya tıklayarak @piriltilisaclar instagram hesabını uygulamanda görüntüleyebilirsin. HEMEN TAKİP ET!

Emir Balaban - Hairstyles.. Cut & Color Specialist

Author:

Hairstylist.. Cut & Color Specialist
Neva Professional Academy Education Director

Sen de yorumunu gönder, yayınlayalım:

Bültenimize abone ol!

Yeni içerikler anında posta kutunuzda.