İnce telli saç, pek çoğumuzun sahip olduğu saç türlerinden biri. Eğer ince telli saçlara sahipsen, muhtemelen bugüne kadar kısa sürede bozulan gevşek dalgalar ve alnına yapışan kahküllerle uğraşmışsındır. Çoğu zaman saç tipini kabullenmeyi tercih etsen de bazen değişiklik yaparak, biraz daha hacimli ve dokulu bir stil denemek isteyebilirsin. Bunu yaparken karşılaşacağın tek problem ise saçlarında hacim olmadığı için sönük ve cansız görünmesi olacaktır. Ancak endişelenmene hiç gerek yok! Doğru ürün ve tekniklerle ince telli saçların daha hacimli görünmesini sağlayabilirsin.

Hacim ve doku oluşturmanın tüm sırlarının, ince telli saçlarına nasıl bomba etkisi yaratacağını öğrenmek için okumaya devam et…

İnce telli saçlar canını mı sıkıyor? İşte, bazı öneriler...

İnce telli saçlar canını mı sıkıyor? İşte, bazı öneriler…

İşe İlk Olarak Bunları Deneyerek Başla!

 • Check-Up Yaptırmak

İnce telli saçlar nadir olmakla birlikte, saç seyrelmesi gibi tıbbi bir durumdan kaynaklanabilir. Duş giderinde daha önce hiç karşılaşmadığın kadar fazla miktarda saç olduğunu fark ediyorsan ve saç dökülmesi yaşıyorsan, bunun nedeni “androgenetik alopesi” adı verilen bir durum olabilir. Bu genetik durum 20’li yaşlarda başlasa da en yaygın olarak menopozdan sonra görülür.

Aslında kadınların yaklaşık %50’si, 50 yaşına kadar bir çeşit saç dökülmesi yaşar. Bu tip alopesi, genellikle genetik kökenlidir. Doğrudan saç dökülmesiyle ilgili tıbbi nedenler arasında tiroid sorunları, demir eksikliği ya da anemi ve erkek hormonlarında ani yükselme yer alır. Neyse ki bunların tümü tedavi edilebilir sorunlardır.

 • Yeşil Sebzeler Tüketmek

Sağlıklı saç uzatmak, vücut içerisinde başlayan bir süreçtir. En faydalı yiyecekler arasında ıspanak, lahana, pazı, fasulye ve tofu gibi demir açısından zengin besinler yer alır. Bunların hepsi birbirinden harika demir kaynaklarıdır. Aynı zamanda sağlıklı saç büyümesini destekleyebilecek iki element olan biyotin ve çinko içerir. Biotin ayrıca muz, fasulye, karnabahar, yumurta, yer fıstığı, mercimek ve somonda da bulunur.

Protein, hacimli ve sağlıklı saçlar için oldukça gereklidir. Tavuk, yağsız kırmızı et, yumurta, fındık, kepekli tahıllar, soya fasulyesi, deniz ürünleri ve az yağlı süt ürünlerinden, ihtiyacın olan proteini rahatlıkla alabilirsin. Uzmanlar ayrıca kahve, alkol ve tütünden kaçınmak, vücuttan hayati besinleri tüketebilecek işlenmiş ve rafine gıdaların tüketimini sınırlamak gerektiğini belirtiyor. Bunlara dikkat ederek bir de bol su içersen, saç tellerin çok hacimli ve pürüzsüz görünecek!

İnce telli saçları güçlü ve sağlıklı bir şekilde uzatabilmek için iyi beslenmek gerekir.

İnce telli saçları güçlü ve sağlıklı bir şekilde uzatabilmek için iyi beslenmek gerekir.

İnce Telli Saçlar için Hacim Veren Saç Bakım İpuçları

 • Saçının kuru mu yoksa yağlı mı olduğunu belirler

İnce telli saçlar için şampuan seçerken ilk adım, saçının yağlı mı yoksa kuru mu olduğunu belirlemek ve buna göre şampuan formülünü seçmek. İnce telli ve yağlı saçlar için en iyi şampuan, fazla yağı nazikçe temizlemelidir. Kuru ve ince telli saçlar için iyi bir şampuan ise saçları ağırlaştırmadan hafifçe nemlendirir. Yağlı saçların varsa, muhtemelen her gün şampuanlaman gerekecek. Eğer kuru saçlara sahipsen daha seyrek şampuanlayabilirsin. Dilersen, Botanic Kuru Saçlar İçin Nemlendirici Serum kullanarak, kuru ve nemini kaybetmiş saçlarına yoğun nemlendirme sağlayabilirsin. Böylece saç tellerini güçlendirebilir, saçlarını doğal parlaklığına kavuşturabilirsin.

Saçlarını her gün şampuanlıyorsan, gün sonunda ya da antrenmandan sonra saçını ve saç derini yenilemek için kuru şampuan kullanabilirsin. Kuru şampuanlar yalnızca fazla yağı, kiri ve kokuyu hapsetmekle kalmaz, aynı zamanda ince saç dokularına hacim kazandırmaya yardımcı olurlar.

 • Temizlerken ve bakım yaparken hacmi arttır

Hacim veren şampuan ve saç kremleri, ince telli saçları olan çoğu kadının tercih ettiği formüller arasında yer alıyor. Bu şampuanlar, saçı yormadan ya da istenmeyen bir birikme bırakmadan nazikçe temizler; ek olarak saçları çok daha kalın ve dolgun gösterir. Saçlarının yapışık ve hacimsiz görünmesini engellemek için saç kremini yalnızca saçının orta kısımlarına ve uçlarına sürmeye dikkat et.

 • Saç derine masaj yapmayı dene

Sağlıklı dolaşım, saç büyümesinin başladığı kafa derisindeki saç köklerini besleyebilir. Saç masajı yapmak ise dolaşımı hızlandırmanın kolay, mükemmel ve çok keyifli bir yoludur. Saç derisindeki foliküllere kan akışını teşvik etmek ve ince telli saçlarını dolgunlaştırmak için düzenli saç derisi masajlarıyla kendini şımartmayı sakın ihmal etme. Şampuanlamadan önce parmak uçlarına birkaç damla hafif saç bakım yağı dök, ardından dairesel hareketlerle birkaç dakika saç derine masaj yap. Saçların kısa sürede çok dolgun ve canlı görünecek.

 • Havlu kullanırken dikkat!

Saçların ince telli ise havlu ile sert bir şekilde ovuşturmayı unutmalısın. Bunun yerine duştan çıktığında saçını havluyla nazikçe kurula. Saç kütikülünün pürüzlenmesini önlemek için su emici bir mikrofiber havlu kullan. Bunu yapmak, fönleri kolaylaştıracak, kabarmayı azaltacak ve genel olarak ince telli saçlar için daha nazik bir kurutma çözümü sunacaktır.

İnce telli saçlarda, havluyla sert durulamalara dikkat et!

İnce telli saçlarda, havluyla sert durulamalara dikkat et!

İnce Saçlar İçin Hacim Veren Şekillendirme İpuçları

 • Saç tellerini kalınlaştır

İnce telli saçları kalınlaştırmak ve hacim kazandırmak için kullanılan ürünler, aslında saç tellerinin boyutunu artırır. Aynı zamanda saç stilinin uzun süre boyunca dayanmasına yardımcı olur. Bunlar, şeklini çok hızlı kaybetme eğiliminde olan ince telli saçların her zaman hedefidir. Hacim veren ürünler losyonlar, köpükler, spreyler ve jeller dahil olmak üzere çok çeşitli formüllerde gelir. Saç tellerini kalınlaştırmak için ağır şekillendirici kremler, cilalar veya kalın serumlardan uzak durmalısın.

 • Ayrım yönünü değiştir

Uzun yılladır saçını sol yöne ayırdıysan, artık sağa veya ortadan ayırmanın zamanı gelmiş demektir. Yıllarca aynı yönde kullandıktan sonra farklı bir yöne ayırmak, saçını kafa derisinden uzaklaştırmaya yardımcı olacak ve başının üst kısmında daha fazla hacim varmış gibi görünmesini sağlayacaktır.

 • Sıcaklığı azalt

İnce telli saçlar için şekillendirme sırasında ne kadar az ısı kullanılırsa, o kadar iyi! Çünkü ısı, ince telli saçlarını kırılgan ve kuru bir hale getirebilir. Bu yüzden saçını mümkün olduğunca soğuk hava ile kurut. Düşük bir sıcaklık ayarı, ince telli saçların için daha nazik bir uygulama olacaktır.

Saçlarının ısı yüzünden yıpranarak daha da incelmesini önlemek için Keratin Smooth Bakım Yağı kullanmayı tercih edebilirsin. Bu özel bakım yağı, saçlarına özel bir bakım yaparak yumuşatır. Elektriklenmeyi de anında önler. Ve en önemlisi, saçlarını asla ağırlaştırmaz. Böylece çok daha hacimli bir görünüm oluşturur.

Saçlarının zarar görmemesi için, yüksek sıcaklığa maruz bırakmamalısın.

Saçlarının zarar görmemesi için, yüksek sıcaklığa maruz bırakmamalısın.

 • Doğru Saç Fırçası Seçimi

Saç fırçası seçerken, akıllıca davranman çok önemli. Yuvarlak metal saç fırçalarını tercih etmemeye özen göstermelisin. Çünkü bu fırçalar, fön makinesiyle birlikte kullandığında önemli ölçüde ısınabilir ve bu da ince telli saçlarına zarar verebilir. Sert plastik kıllar da ince telli saçlara takılma eğiliminde oldukları için kırılmaya neden olabilirler. Çoğu profesyonel, esnek naylondan yapılmış fırçaları önerir. Bunlar saçta daha kolay kayma eğilimi gösterirler, aşırı ısınmazlar ve ince telli saçlarını dolaştırmazlar.

Ekstra yumuşak bir dokunuş için yastık tabanlı bir fırça dene. Ve yaygın görüşün aksine, çok fazla fırçalamak saçlarının dökülmesine neden olmaz. Bu yüzden saçlarını düzenli şekilde taramaya devam et ve kaliteli bir fırça kullandığın sürece saç köklerini harekete geçirmenin rahatlığını yaşa!

İnce Telli Saç Bakımı - Saç fırçanı doğru seç!

İnce Telli Saç Bakımı – Saç fırçanı doğru seç!

İnce Telli Saç Bakımı, En Uygun Saç Kesimi ve Renk Stilleri

 • Hacim veren kesimleri tercih et

Seyrek ve ince telli saçlar için en iyi saç kesimlerini düşünmek söz konusu olduğunda iki anahtar kelime vardır: uzunluk ve katlar. Genel olarak tek uzunluktaki saçlar, ince telli saçların daha ince ve düz görünmesine neden olur. Dahası, uzunluğun ağırlığı saçının ayrılmasına ve saç derinin çok fazla ortaya çıkmasına yol açabilir.

Daha iyi seçenekler arasında saçını aşağı çekmeyecek orta uzunlukta veya kısa kesimler var. Kuaförler ayrıca dokuyu daha canlı ve hacimli hale getirmeye yardımcı olmak için saça hafif katlar eklemeyi tavsiye ediyor. Maksimum hareket ve hacim için katlar, saçın uçlarına ya da saç derisine değil, nazik bir şekilde saçın içine yerleştirilmelidir.

 • Kıvırcık ya da dalgalı model seçerek saçlarına hacim kat

Kıvırcık ya da dalgalı bir saç stili anında etki ederek, ince telli saçlarının daha hacimli görünmesini sağlar. Isısız ve kolay şekil alan dalgalar için nemli saçlarına, ince telli saç bakımı esnasında Neva Styling Hair Styling Gel-Wax uygula. Saçının her bir yarısını geniş bir örgü haline getir. İyice kurumasını bekledikten sonra örgüleri aç. Parmaklarınla saçlarını nazikçe tara ve işte artık göz alıcı dalgaların hazır!

 • Saç rengiyle göz alıcı hacim sağla

İnce telli saçların varsa iki nedenden dolayı saç rengi, en iyi arkadaşlarından biri olabilir. İlk olarak, saçının daha dolgun görünmesi için renk seçimini çok dikkatli yap. Örneğin; saçın koyu renkliyse, Neva Kozmetik saç boyaları arasından saçın ve saç derin arasındaki kontrastı azaltacak daha açık tonları uygulamayı tercih edebilirsin.

Saç renginin kendisi, ince telli saçları gürleştirmek konusunda oldukça etkilidir. Saç gövdesini biraz daha genişleterek daha kalın ve hacimli görünmesini sağlar. Hareket yanılsaması vermek için vurgulu ve düşük ışıklı iki veya üç tonla, saçlarında çok boyutlu bir görünüm oluşturabilirsin. Bununla birlikte hasara ya da kırılmaya neden olabilecek çok fazla ağartıcı renklerden kaçınmalısın. Saçlarını renklendirmek konusunda fikirlere ihtiyacın varsa, Burçlara göre saç rengin ne olmalı? yazımıza da göz atabilirsin.

 

İnce telli saçlar bazen dayanıksız olabiliyor. Güçlü saçlar için beslenme önerilerini şuradan okuyabilirsin: https://www.piriltilisaclar.com/guclu-saclarinla-bas-dondurmenin-yolu-bu-besinlerden-geciyor/

BİZİ INSTAGRAM’DA TAKİP ET!

Bunun gibi harika içerikleri daha sık görmek istersen seni instagram hesabımızı takip etmeye davet ediyoruz. Her hafta rastgele 5 takipçimize birbirinden güzel saç bakım ve güzellik ürünleri dağıtıyoruz.

Bağlantıya tıklayarak @piriltilisaclar instagram hesabını uygulamanda görüntüleyebilirsin. HEMEN TAKİP ET!

Emir Balaban - Hairstyles.. Cut & Color Specialist

Author:

Hairstylist.. Cut & Color Specialist
Neva Professional Academy Education Director

Sen de yorumunu gönder, yayınlayalım:

Bültenimize abone ol!

Yeni içerikler anında posta kutunuzda.