Yumuşacık, parlak ve hacimli saçlara sahip olmanın yollarını arıyorsan, doğru yerdesin! Saç dökülmesi, kepeklenme, kırıklar ve mat görünüm… Kadın erkek ayırt etmeksizin tüm bunlar, zaman zaman hepimizin ortak sorunlarından biri haline geliyor. Saç dökülmesine iyi gelen ürünler ve çeşitli maskeler uyguladığın saçlarını, yediğin besinlerden alacağın doğal vitaminler ile eski sağlığına kolayca kavuşturabilirsin.

İşte dökülme sorununu yavaşlatarak, saçlarının gücüne güç katacak o besinler:

1.     Yoğurtsuz Bakım Düşünülemezdi Elbette!

Yoğurdun saçlar için de çok faydalı olduğunu söylesek şaşırmazsın değil mi? Yoğurdun içerisinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum, özellikle de saçlarının hızlı uzamasını isteyenler için en etkili silahlardan biri. Yararlı proteinler açısından oldukça zengin bir kaynak olan yoğurt, saçların güçlenmesine de büyük bir katkıda bulunuyor.

2.     Her Hali Ayrı Lezzet Yumurta

Yumurtanın faydalarını bilmeyen yoktur elbette… Protein açısından en zengin besinler listesindeki liderliğini koruyan yumurta, keratin adı verilen özel bir proteini yapısında barındırıyor. Keratin, uzamayı destekleyerek, saçlarına çok daha güçlü bir yapı kazandırıyor. İçeriğinde bulunan Biyotin ve B vitaminleri sayesinde saç derisi ve dökülme sorunları üzerinde de güçlü bir etkiye sahip. Uzmanlar sağlıklı, gür ve hızlı uzayan saçlara sahip olmak isteyenler için her gün 1 yumurta yenmesini tavsiye ediyor. Saç dökülmesine iyi gelen besinler arasında çok değerli bir yere sahip olan yumurtayı haşlanmış, kızarmış ya da omlet gibi dilediğin şekilde tüketebilirsin.

3.     Demir Kadar Sağlam Saçlar için Ispanak

Pek fazla bilinmese de vücutta demir eksikliği olması, saçtaki oksijen miktarını düşürücü bir etki oluşturuyor. Bu da saç köklerindeki hücrelerin yeterli miktarda oksijen alamamasına neden oluyor. Demir açısından çok değerli bir besin olan ıspanak, demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan dökülme sorununu durdurmada son derece etkili. İçeriğindeki A vitamini sayesinde saç derisini nemli tutmayı sağlarken, diğer yandan saçlarının hızlı uzamasına da katkıda bulunuyor.

4.     Pilavın Ayrılmaz İkilisi Kuru Fasulye

Saç dökülmesine iyi gelen ürünler arasında pilavın kadim dostu kuru fasulye de yer alıyor. İçinde bulunan çeşitli proteinler, saçların beslenmesini ve güçlenmesini sağlamak konusunda oldukça yardımcı. Beslenme programında kuru fasulyeye yer vererek, çok daha dayanıklı ve hacimli saçlara sahip olabilirsin.

5.     Televizyon Keyfinin Vazgeçilmezi Kabak Çekirdeği

Saç derisindeki kılcal damarları ve saç köklerini yeterince beslemenin yolu, E vitamininden geçiyor. E vitamini açısından son derece zengin olan kabak çekirdeği, yalnızca dizi keyiflerine eşlik etmekle kalmıyor. Aynı zamanda saç köklerini besleyerek, çok daha dayanıklı ve sağlıklı saçlara sahip olmayı da sağlıyor.

6.     Parlak ve Yumuşak Saçların Sırrı Zeytinyağı

Yine E vitamini açısından en güçlü kaynaklardan biri de şüphesiz zeytinyağı. Nerdeyse tüm saç bakım maskelerinin içeriğinde yer verilen zeytinyağı, tüketildiğinde de sürüldüğü kadar olumlu etkilere sahip. Salata ve yemeklerinde zeytinyağına yer vererek, saçlarını koruyabilir ve yıpranmasını önleyebilirsin.

7.     Her Biri Ayrı Vitamin Kaynağı

İçeriğindeki C vitamininden faydalanmak için sıkça tükettiğimiz meyveler, özellikle kışın hastalıklardan koruma noktasında oldukça etkili. Çilek, yabanmersini, kivi, portakal ve greyfurt gibi C vitamini açısından değerli meyveler, saç dökülmesine en iyi gelen ilaç olarak da tanımlanabilir. Hava kirliliği, ısı ve güneşin zararlı ışınları gibi çevresel faktörlerden yıpranan saçlara sahipsen, meyve tüketimine mutlaka özen göstermelisin.

8.     Zengin Bir Omega-3 Kaynağı Somon

Somon, yüksek miktarda Omega-3 içermesi ile öne çıkan lezzetli besinlerden birisi. Omega-3 eksikliği, saçlarının yıpranmasına ve dökülmesine yol açabilir. Somon balığı, içerisinde bulunan Omega-3, B12, Protein ve D Vitamini sayesinde saçlarına güç katarken, gerekli nemlendirmeyi de sağlar. Eğer parlak, güçlü ve hacimli saçlara sahip olmak istiyorsan somon balığının içerisinde bulunan bileşikler, senin için en ideal çözümlerden biri olacak. Aynı zamanda somon, B12 ve demir içermesi ile de vücudun için son derece değerli bir vitamin ve mineral kaynağı olduğundan tüketilmeyi çok fazla hak ediyor.

9.     Acının En Tatlı Hali Kırmızıbiber

İlk başta biraz şaşırtıcı gibi gelse de kırmızıbiber, saç ve cilt sağlığını portakaldan daha fazla güçlendirecek miktarda C vitamini içerir. Yüksek oranda antioksidan içeren yapısı sayesinde kolajen üretimini de ciddi oranda artırır. Bu sayede saç dökülmesine iyi gelen şeyler arasındaki kırmızıbiber, saçlarının çok daha hızlı uzamasını destekler.

10.  Sağlıklı Beslenmenin Baştacı Yulaf

Yulafın içeriğinde yer alan magnezyum, biotin ve potasyum, cansız saç tellerine yeniden hayat vererek, saç kırılganlığının azalmasını sağlar. Eğer daha güçlü ve bakımlı görünen saçlara sahip olmak istiyorsan, beslenmende yulaflı gıdalara mutlaka yer vermelisin. Sabahları 1 kase yulaf ezmesi tükettiğinde saç derine ihtiyacı olan besinleri geri kazandırabilir, çok daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsin.

Dilersen, Okay Kozmetik Keratin Smooth Onarıcı Maske ve durulanmayan yapısı ile kolay kullanım imkanı sunan Okay Kozmetik Keratin Smooth Onarıcı Bakım Kremi’ni de saç bakım rutinine ekleyerek, besinlerden alacağın faydalı etkileri en üst düzeye çıkarabilirsin.

 

BİZİ INSTAGRAM’DA TAKİP ET!

Bunun gibi harika içerikleri daha sık görmek istersen seni instagram hesabımızı takip etmeye davet ediyoruz. Her hafta rastgele 5 takipçimize birbirinden güzel saç bakım ve güzellik ürünleri dağıtıyoruz.

Bağlantıya tıklayarak @piriltilisaclar instagram hesabını uygulamanda görüntüleyebilirsin. HEMEN TAKİP ET!

Emir Balaban - Hairstyles.. Cut & Color Specialist

Author:

Hairstylist.. Cut & Color Specialist
Neva Professional Academy Education Director

Sen de yorumunu gönder, yayınlayalım:

Bültenimize abone ol!

Yeni içerikler anında posta kutunuzda.