Düğün saç modelleri arasında seçim yapmak, düğün tarihi yaklaşan her gelin adayının tatlı telaşlarından biri. Her ne kadar düğün saçı dendiğinde akla ilk gelen sıkıcı, sıradan topuzlar olsa da neyse ki durum hiç de böyle değil! Sen de çiçeği burnunda gelin adaylarından biri olarak en özel gününde hayallerini yaşatacak bir gelin saç modelleri arayışındaysan, doğru yerdesin!

Rüya gibi bir düğün günü için tercih edebileceğin birbirinden şık, trend ve modern düğün saç modelleri bulman oldukça kolay. Uzun, gevşek dalgalardan elegan topuzlara ve birbirinden etkileyici örgülere kadar her yüz şekline, saç yapısına ve uzunluğuna uygun günümüzün en iyi gelin saç modellerini senin için derledik. Üstelik bu düğün saç modelleri arasından birine aşık olacağının da garantisini veriyoruz 😊

Hazırladığımız bu gelin saç modelleri arasında, 2022 düğün modasına uygun taçlı saç modelleri, açık düğün saçları ve gelin topuzlarından birini seçip şık gelinliğinle beraber prensesler gibi olabilirsin. Saçının uzunluğu fark etmeden hem kısa saçlara düğün modelleri hem de uzun saçlar için düğün saçları yazımızda yer alıyor.

Öyleyse hemen başlayalım…

Kabarık Saç Modelleri

Kabarık Saç Modelleri

1.      Kabarık düğün saç modelleri

Uzun zamandır çok büyük bir heyecan ve mutlulukla beklediğin düğün gününde bir peri masalı prensesi gibi görünmeyi hayal ettiysen, romantik kabarık düğün saç modelleri tam sana göre. Bu saç modelleri, örgüler ve çiçekler gibi kadınsı ayrıntılarla yakından ilgili. Çok pürüzsüz ya da sıkı olmayan kabarık modellerde saçını çok sıkı örmemeyi ve görünümü yumuşatmak için bazı saç tutamlarını dışarıda bırakmayı unutma.

Elegan Topuz

Elegan Topuz

2.      Elegan topuz gelin saç modelleri

Klasik gelin saç modellerinden olan elegan topuzlar, 90’larda büyük bir trend haline gelmişti. Bu yüzden şimdi geri gelmesi hiç de şaşırtıcı değil! Elegan topuzlar, herhangi bir görünüme sofistike ve kusursuz bir görünüm katar. Özellikle minimalist bir estetiğe sahip modern gelinler için mükemmel bir seçimdir.

 

Hollanda Örgüsü

Hollanda Örgüsü

3.      Hollanda örgüsü gelin saç modelleri

Hollanda örgüsü, gelin saç modelleri arasında el altı tekniği kullanılarak oluşturulan klasik üç telli, örgülü bir saç modeli. Bu teknik, örgülerin Fransız örgüsü gibi pürüzsüz yerine kabarık görünmesini sağlar; bu nedenle bazen ters Fransız örgüsü olarak da anılır. Örgü, kabarık, yanlara giyilen veya gevşek ve hacimli olacak şekilde örüldüğü gibi farklı modeller ile şekillendirilebilir. Hollanda örgüsünün çekiciliği çok yönlülüğüdür ve her yaştan gelin adayı kadın için harika bir seçenektir. Üstelik tüm saç dokularını ve uzunluklarını, muhteşem bir zarafetle tamamlayabilir.

 

Fransız örgüsü

Fransız örgüsü

4.      Fransız örgüsü gelin saç modeli

Fransız örgüsü, en popüler örgülü saç modellerinden biri. İnanılmaz derecede çok yönlü ve şık olan bu model, el örgüsü tekniği ile oluşturulmuş üç sıralı bir örgüdür. Bu sayede saçın başa karşı düz ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

Çeşitli saç uzunlukları ve dokuları ile rahatça mükemmel uyum yakalayan Fransız örgüsünü, yukarıda veya aşağıda tutamlar bırakmak da dahil olmak üzere dilediğin gibi şekillendirebilirsin. Muhteşem bir gelin saç modeli olacak bu örgüye yumuşak ve romantik bir görünüm katmak için saçının tamamına çiçekler de ekleyebilirsin.

 

Yarım örgüler

Yarım örgüler

5.      Yarım örgü düğün saç modelleri

Çok uzun saçların yoksa örgü yapmam diye üzülme! Sahip olduğun saç boyu ile de muhteşem bir gelin saç örgüsüne sahip olabilirsin. Bunun için sadece saçının üst kısmındaki parçaları kullanman ve şakaklarından başlayarak iki basit üç telli örgü oluşturman yeterli.

Örgüyü başının arkasına doğru örüp ardından güzel çiçekli bir saç klipsi ile sabitle. Saçının geri kalanını ise yumuşak dalgalar halinde serbest bırak. Bu, saçlarının çok daha hacimli ve güçlü görünmesini sağlayacaktır. Yarım örgü saç modeli yalnızca gelinler için değil, nedime veya düğün misafirleri için de harika bir seçim olabilir.

 

At Kuyruğu

At Kuyruğu

6.      At kuyruğu düğün saç modeli

At kuyruğunun her ortama ve duruma uyum sağlayan, en kurtarıcı saç modeli olduğunu söylesek yanlış olmaz! Çok yönlü saç modellerinden biri olan atkuyruğu saç modeli, göz alıcı bazı detaylar eklediğinde düğün gününde harika görünmeni sağlayacaktır.

Atkuyruğu ile dikkat çekici güzellikte bir görünüm istiyorsan, başının tepesinde bol miktarda hacim oluşturduğundan emin ol. At kuyruğuna ekstra hacim kazandırmak için ek saç uzantıları kullanabilir, bağladığın yerin etrafına bir parça saç sararak saç lastiklerini veya tokalarını kapatabilirsin. Atkuyruğunun en büyük avantajı, makyajında saklayacak veya dikkatini dağıtacak hiçbir saç olmaması ve muhteşem gösterişli küpelerinin rahatça görünmesi.

 

Yan Örgü

Yan Örgü

7.      Yan örgü düğün saç modelleri

Daha bohem tarzdan hoşlanan gelinler için yan örgü, harika bir düğün günü saç modeli. Fazla telaşlı veya kusursuz görünme arayışına girmeden, son derece kadınsı ve şık. Bu saç stili, en güzel gevşek ve rahat bir şekilde yapıldığında göründüğü için düğün gününde saçınızı düzeltme konusunda asla endişelenmene gerek kalmayacak!

Yan örgü, zaman geçtikçe daha iyi hale gelen, zahmetsiz, romantik bir modeldir. Üstelik rüzgar veya nem gibi ani hava değişikliklerinden de etkilenmez.

 

Su dalgaları

Su dalgaları

8.      Su dalgası düğün saç modeli

Su dalgası saç modeli, özellikle plaj düğünü planlayan gelinler için ideal bir model. Ayrıca dalgalı bir dokuya sahip, doğal olarak uzun ve kalın saçlara sahip olanlar için de oldukça uygun. Tarzdan en iyi şekilde yararlanmak için saç köklerini hacim verici tozla hareketlendirebilir, dalgalarının kabarmasını önlemek için Nevaform Gazsız Saç Spreyi’inden (https://www.nevashop.com/Nevaform-Gazsiz-Sac-Spreyi-1000ml,PR-513.html) faydalanabilirsin.

Su dalgaları, tokalar, çiçekler ve saç bantları gibi saç aksesuarlarıyla eşleştirildiğinde daha da büyüleyici görünür.

 

Balerin Topuzu

Balerin Topuzu

9.      Balerin topuzu

2000’li yılların başında popüler bir gelinlik modeli olan balerin topuzu geri dönüyor! Bunun nedeni, bu şık saç modelinin klasik olarak zarif olması ve makyajı ön plana çıkarması. Gelin topuz çeşitleri arasındaki en güzel ve en sade topuz modeli olan balerin topuzu, oval yüz şekline ve çıkık elmacık kemiğine sahip olanlara çok yakışıyor. Gözü yukarı çekmesi sayesinde cesur bir göz makyajı görünümü için mükemmel bir seçenek haline geliyor.

Aynı zamanda küpe veya gerdanlık gibi mücevherlerini göstermek istiyorsan, saçın onları gizlemeyeceği için balerin topuzu, harika bir gelin saçı seçimi olabilir.

 

Doğal bukleler

Doğal bukleler

10. Doğal bukleler gelin saç modeli

Buklelerinin ışıltıyla parlamasına izin vermek için düğün gününden daha iyi bir zaman olamaz! Göz alıcı bukleler için doğal görünüm ile saçı yağlandırmadan kolay şekillendirme imkanı sağlayan Neva Styling Hair Styling Gel-Wax ürününü kullanabilir, böylece buklelerinin çok daha uzun süre doğal ışıltısını korumasını sağlayabilirsin.

Birçok kıvırcık saçlı gelin buklelerini serbest bırakmayı tercih etse de onlar için de birçok gelin saçı modeli bulmak mümkün. Bunlardan en popüler olanı ise yarım toplamalar! Bu toplama şekli, saç dokusunu ortaya çıkarırken, yüzünün saçla boğulmamasını sağlar. Ayrıca bir yaz düğünü yapacaksanız ve aşırı terlemek istemiyorsan, oldukça ideal bir seçim diyebiliriz.

 

Hollywood dalgaları

Hollywood dalgaları

11. Hollywood dalgası düğün saç modelleri

Eski Hollywood cazibesinin modası asla geçmez ve muhteşem bir vintage saç modeli olan Hollywood dalgası saç modeli de tüm gelinler için en görkemli seçeneklerden biri. “Altın Çağ dalgaları” olarak da bilinen bu saç stili, kusursuz, şık ve feminen bir tarz yansıtıyor. Püf noktaları ise kesinlikle yandan ayrılmış, pürüzsüz dalgalar. Bu ihtişamlı dalgaları klasik bir 1950’ler kırmızısı ruj ile tamamladığında ise davetliler, gece boyunca gözlerini senden alamayacak…

 

Düşük topuz

Düşük topuz

12. Düşük topuz gelin saç modeli

Düşük topuz denince akla gelen iki anahtar kelime; şık ve asil. İnciler bu sezon saç aksesuarlarında öne çıkan trendlerden biri ve düşük topuz saç modeline harika katkı sağlıyor.

Bu modelde tüm saçların geri çekildiğinden, tüm gözlerin yüzünde olacağını da unutmaman oldukça önemli. Bu yüzden eğer bu modeli tercih edeceksen, parlak bir cilt ve mükemmel makyajın çok önemli olduğunu unutmamalısın.

 

Yarım toplu saç modeli

Yarım toplu saç modeli

13. Yarım toplu gelin saç modeli

Yarım toplu saç modelleri sana bu unutulmaz gününde ihtiyacın olan en önemli iki şeyi verir. İlk olarak, saçının doğal uzunluğunu ve hacmini yumuşak ve güzel dalgalarla göstererek romantik ve feminen bir görünüm elde etmeni sağlar. İkincisi ise saçının geriye çekilmiş üst kısmı, yüzünü daha fazla gösterebileceğin anlamına gelir.

Dilersen bu yarı açık gelin saçı modelini daha da güzelleştirmek için örgüler ve bukleler gibi güzel detaylar ekleyebilir, saç aksesuarlarından faydalanabilirsin.

 

Yandan ayrılmış saç modelleri

Yandan ayrılmış saç modelleri

14. Yandan ayrılmış gelin saç modelleri

Saçını ayırdığın taraf, yüzüne tamamen farklı bir görünüm kazandırabilir. Yandan ayırma, gözlere ve elmacık kemiklerine dikkat çektiği için birçok farklı yüz şekline yakışıyor. Yandan ayrılmış saç modelleri oldukça doğal ve çabasız görünüyor. Bu yüzden ekstra çekici görünmek isteyen gelinler için harika bir seçim haline geliyor.

Yandan ayrılmış modeller herhangi bir saç tipinde güzel görünse de dağınık dalgalar bu modeli şekillendirmenin her zaman en klasik ve etkili yolu.

 

Örgülü halo saç

Örgülü halo saç

15. Örgülü halo düğün saç modeli

Masum güzellik ve melek gibi bir düğün günü görünümü isteyen gelinler, mutlaka örgülü halo saç modelini denemeliler. Saç stilinin zahmetsiz, yumuşak, masum ve romantik görünmesi gerektiğini düşünüyorsan, gelişmiş örgü becerilerine hiç gerek yok.

Örgülü bir halo, farklı tonları en güzel ve etkileyici şekilde gösterdiği için saçlarını vurgulamak isteyen veya balyaj yapan gelinler için de mükemmel bir seçim. İddia ediyoruz, bu sevimli saç modelinden düğünden sonra da vazgeçemeyeceksin!

 

Balık sırtı saç örgüsü

Balık sırtı saç örgüsü

16. Balık sırtı saç örgüsü gelin saç modeli

Balık sırtı saç örgüsü, gelinler için en popüler örgü seçeneklerinden biri. Bunun nedeni ise şüphesiz sağladıkları çabasız şıklık! Üstelik bu örgüleri oluşturmak düşünüldüğünden çok daha zahmetsiz.

Balık sırtı örgüler ayrıca Fransız veya Hollanda gibi örgülerden daha bohem bir his veriyor. Bu saç modeline biraz gelin dokunuşu yapmak istersen, örgüye ipek kurdele, saç aksesuarları veya çiçek gibi detaylar eklemeyi deneyebilirsin.

 

Fransız büküm

Fransız büküm

17. Fransız büküm düğün saç modeli

Elegan topuza benzer şekilde Fransız bükümü, şık ve sofistike görünen muhteşem bir gelin saç modeli. Başlangıçta 1950’lerde, 60’larda ve 70’lerde popülerdi ve şimdi günümüz modasına hızla geri dönüyor.

Fransız bükümünün daha resmi bir saç modeli olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle gösterişli ve geleneksel bir düğün görünümü isteyen gelinler için çok daha uygun. Hepsinden iyisi, saçı yalnızca kendi üzerine kıvrılana kadar toplayıp bükmeyi ve ardından sabitlemeyi içerdiğinden yapması da son derece rahat bir saç stili.

 

Ortadan ayrılmış saç modelleri

Ortadan ayrılmış saç modelleri

18. Ortadan ayrılmış düğün saç modelleri

Ortadan ayrılmış saç modelleri, oval, uzun ve kalp şeklinde yüzlere çok yakışıyor. Pek çok kişi bu modeli sıradan bir görünüm olarak görse de ortadan ayrılmış modelleri seven gelinlerin, düğününde bu stili tercih etmesini engelleyen hiçbir şey yok!

Dilersen jilet gibi keskin orta ayrım ve yüzünü çevreleyen yumuşak, bohem dalgalarla kontrast oluşturabilirsin.

 

Saç bantlı gelin saç modeli

Saç bantlı gelin saç modeli

19. Saç bantlı gelin saç modeli

Saç bantları, son zamanlarda modaya geri dönüyor ve kısa saç düğün modellerine de oldukça yakışıyor. En son trend ise inci veya sahte inci saç bandı tasarımları. Modayı takip eden gelinler için büyük günlerin olmazsa olmazı ise şüphesiz aksesuar! Saç bandının çocuksu görünmesini engellemek için uzun, gevşek saç modelleri yerine daha şık ve kabarık bir modelle birlikte saç bandı kullanmayı tercih edebilirsin, bu aksesuar kısa saç modelleri düğün için tercih edildiğinde bu modeli harika biçimde tamamlıyor.

 

Çiçekli gelin saç modeli

Çiçekli gelin saç modeli

20. Çiçekli gelin saç modeli

Gelin saçı çiçekleri ile süslenmiş bir model, adeta bir düğün klasiği haline gelmiş durumda. Uzun, kısa veya orta uzunlukta fark etmede tüm saç boylarına çok yakışan çiçekli gelin saçı modelleri, ayrıca inceden kalına, düz veya Afro dokuya kadar her tür saça harika uyum sağlar.

Dilersen, gelin buketine ve süslemelerine uyan taze çiçekler kullanabilirsin. Ancak saç tokası üzerinde ipek veya sahte çiçekler tercih edersen, çiçeklerin solması veya dökülmesi konusunda endişelenmene gerek kalmaz.

 

Taçlı gelin saç modeli

Taçlı gelin saç modelleri

21. Taçlı gelin saç modeli

Her kadın düğün gününde kendini prenses gibi hissetmeyi hak eder. Peki bunu gelin saç aksesuarlarının en gösterişlisi olan bir taç ile göstermekten daha iyi bir yol var mı?

İstediğin izlenimi yaratmak için bu zarif ve güzel aksesuarı çoğu saç modeliyle eşleştirebilirsin. Bir taç ile su dalgaları sana adeta bir güzellik kraliçesi görünümü verirken, yarım toplama modeli daha sade ve modern bir stil oluşturabilir.

 

Işıltılı saç tokaları ile gelin saç modeli

Işıltılı saç tokaları ile düğün saç modeli

22. Işıltılı saç tokaları ile gelin saç modeli

Kristal görünümlü taşları olan saç tokaları, gelin saç stiline yapılan muhteşem bir dokunuştur. Bunun nedeni, bu tokaların ışığı yakalayıp yansıtarak ışıltılı bir etki yaratmaları. Kristaller, örneğin çiçekler gibi diğer saç aksesuarlarından biraz daha ağır olabileceğinden, tarak yerine saç tokasını tercih etmek en iyi seçim olabilir.

Klipsler, bu tokaları saçına sabitleyerek düşmelerini engeller. Birçok gelin, romantik, vintage bir hava için kristal saç tokalarını yandan ayrılmış bir saç modeliyle birleştirmeyi tercih ediyor.

Seçtiğin bu saçlar seni prenses gibi gösterecek. Ama unutma ki makyajın da en az saçın kadar önemli. Güzelliğine ayna tutacak yeni yıl makyaj trendleri yazımızı okuyarak bu yılın trend makyajlarını öğrenebilir ve düğün saç modelinle çok yakışacak harika bir makyaj yapabilirsin.

 

BİZİ INSTAGRAM’DA TAKİP ET!

Bunun gibi harika içerikleri daha sık görmek istersen seni instagram hesabımızı takip etmeye davet ediyoruz. Her hafta rastgele 5 takipçimize birbirinden güzel saç bakım ve güzellik ürünleri dağıtıyoruz.

Bağlantıya tıklayarak @piriltilisaclar instagram hesabını uygulamanda görüntüleyebilirsin. HEMEN TAKİP ET!

Emir Balaban - Hairstyles.. Cut & Color Specialist

Author:

Hairstylist.. Cut & Color Specialist
Neva Professional Academy Education Director

Sen de yorumunu gönder, yayınlayalım:

Bültenimize abone ol!

Yeni içerikler anında posta kutunuzda.